Krbová kamna jdou v poslední době na dračku

Vytápění pomocí elektrické energie či dokonce plynu se dnes i ve střednědobé budoucnosti jen těžko vyplatí. Také proto stále více lidí pokukuje po alternativách, které by je vyšly finančně mnohem lépe. Takovou možností mohou být i krbová kamna, jejichž palivo se dá stále sehnat za poměrně dobré peníze.

Levné vytápění

Krbová kamna nejsou pouze reliktem minulosti. Naopak, je o ně pořád větší zájem. Cenově se totiž nejedná o nic extra náročného, a to ani co se paliva týče. Dřevo je totiž stále docela levné. Je sice pravda, že ani to už nestojí takové sympatické peníze jako ještě v nedávné minulosti, nicméně pořád se víc vyplatí topit dřevem než plynem.

Přívod plynu navíc může být kdykoliv uzavřen, zatímco dřevo jakožto obnovitelný zdroj nikoliv. V našich zeměpisných šířkách se ho těží více než dost, takže strach z potencionálního nedostatku není oprávněný.

Která kamna vybrat?

Kamen je velké množství druhů. Liší se od sebe nejen velikostí a designem, ale rovněž i výhřevností. Je samozřejmě normální vybírat kamna podle vizuálních kvalit, zvláště mají-li být umístěna v obývacím pokoji, nicméně výhřevnost je přeci jen podstatnější.

Na té totiž záleží, jestli bude doma pořád zima, horko či naopak příjemně. Každá kamna hřejí trochu jinak, a je tudíž nezbytné vybrat do svého obydlí ta správná. K tomuto účelu slouží speciální výpočet. Pro lidi, kteří nejsou v tomto oboru zběhlí, se však i tak většinou jedná o španělskou vesnici. Proto je nejjistější poradit se prostě s prodejcem a neriskovat koupi zajíce v pytli.

Čištění

Krbová kamna z pochopitelných důvodů nejsou zcela bezúdržbová. Spalováním vznikají saze, které je potřeba v pravidelných intervalech z kouřovodů odstraňovat.

Nejedná se naštěstí o práci vyloženě pro profesionály, takže vyčistit kouřovod by měl zvládnout každý alespoň trochu poučený laik. Je potřeba na tuto povinnost nezapomínat, jinak také mohou kamna bouchnout.