Granitový dřez vyžaduje zvláštní údržbu

Granitový dřez nemá na trhu takovou tradici, jako třeba dřez nerezový. Přeci jen se tento materiál pro výrobu kuchyňského vybavení používá jen nějakých třicet let (pro srovnání, nekorodující ocel našla své využití v domácnosti před necelými sto lety). Avšak jeho vlastnosti jej předurčují k tomu, aby možná časem kovové dřezy překonal. Granit je totiž především odolný vůči působení vysokých teplot i chemie (neboť křemičité písky jsou inertní). Jen mechanická odolnost je o něco horší, granit je díky své struktuře poněkud zranitelnější. To ale vynahradí design – takový dřez je barvitelný, příjemnější a na pohled zajímavější než jiné materiály. Ovšem péči vyžaduje stejně, jako všechny jiné materiály.

Granitový dřez vyžaduje pravidelné čištění

Granitový dřez je bohužel nutné čistit stejně pravidelně, jako ten nerezový nebo keramický. Otisky prstů se na něm sice neusadí (díky jeho zrnité struktuře), ale je potřeba si uvědomit, že povrch nikdy nebude tak hladký, jako je třeba u nerezu. Tudíž se v něm mohou snadno usazovat nečistoty z nádobí, vodní kámen, výjimečně dokonce bakterie. Aby byl dřez hygienický, nezapáchal a dobře vypadal, měli byste ho čistit ideálně několikrát za týden. Je to opravdu nutné, máme pro vás ale i dobrou zprávu. Nečistoty, které se v něm usadí, půjdou snadno dolů. Pokud jim nedáte třeba týden času, aby se zachytily opravdu pevně, není třeba se bát. Navíc výhodou granitu je, že po umytí nevyžaduje leštění.

 

Jaký je vhodný nástroj?

Granit, jak jsme již řekli, je zrnitý materiál. To znamená, že ani jeho povrch není dokonale hladký, což pro čištění vylučuje jakékoliv hrubé nástroje. Drátěnka tedy nepřipadá v úvahu, pokud nechcete probarvenou vrstvu granitu postupem času odstranit. Pak by ale začala prosvítat základová barva materiálu a výsledný dojem, který dřez v kuchyni vytváří, by vyzněl do ztracena. Spíše se tedy držte jemnějších materiálů – hadříky, utěrky nebo houbičky na nádobí. Mějte na paměti, že granitový dřez, jakkoliv je na první pohled masivní a odolný, je ve své podstatě choulostivý a vyžaduje opatrnou péči. V případě, že se setkáte s opravdu odolnou skvrnou, můžete k čištění využít ještě tekutý písek, ale drátěnku opravdu ne, to znovu zdůrazňujeme.

Chemie nevadí, ale nepřehánějte to

Položme si napřed otázku, co je základem granitu? Jsou to křemičité písky, křemenová drť a žula. To jsou chemicky inertní a málo reaktivní látky, kterým jen tak nějaká chemikálie neuškodí. Takže se rozhodně nemusíte bát chemii používat, naopak, je to přímo doporučováno. Pokud nesáhnete po agresivní kyselině nebo zásadě, dřez to v pohodě přežije. Často se tedy používá třeba zředěný ethanol, kyselina octová nebo kyselina citronová. Všechny tyto látky umí nečistoty dobře rozpustit, odpoutat a pak je stačí pouze spláchnout vodou nebo setřít papírovým ubrouskem. Velmi šikovný je také způsob, s jehož pomocí se dá efektivně odstranit vodní kámen nebo odolné skvrny a hluboko zachycené nečistoty. Postačí dřez naplnit roztokem, sestávajícím ze 40 dílů vody a 1 dílu bělidla nebo pracího prostředku. Směs pak nechte několik hodin působit a výsledek se dostaví.

Pár babských rad na závěr

Na závěr nám dovolte upozornit na celou řadu receptů, na které přišly hospodyňky samy ze zkušenosti, aniž by rozuměly chemii nebo biologii. Jednou z babských rad, jak odstranit vodní kámen, je užití roztoku octa a vody. Ocet v sobě totiž obsahuje velmi dobré rozpouštědlo, kyselinu octovou, která je schopná rozpustit vodní kámen a odstranit ho ze dřezu. Podobně se dá využít i šťáva z citrónu, která obsahuje kyselinu citronovou. Ta je poměrně kyselá a nečistoty tedy spolehlivě rozloží. Někdo používá i mouku – ta se nasype na špinavé místo, zalije vodou a vzniklé „těsto“ by mělo nečistoty absorbovat. Jsou to sice babské recepty, ale my bychom se o nich rozhodně nechtěli zmiňovat nijak pohrdlivě. Naopak, moudrost, vyplývající ze zkušeností, se má oceňovat a předávat dál.

2 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 − thirteen =