Možná je zajímavé, že se šatní skříně jmenují právě šatní. Můžeme do nich uložit ale cokoliv jiného, než šaty. Je pravda, že šaty patří mezi nejobvyklejší „náplně“ skříní.

Na rozdělení a používání skříní se můžeme podívat z mnoha úhlů pohledů.

Jak je možné rozdělit skříně podle typu otevírání dveří?

Dveře skříně mohou být buď posuvné nebo klasicky otevíravé. Zvláštním typem dveří jsou zrcadlové.

Klasicky otevíravé dveře

Klasicky otevíravé dveře patří mezi klasiku. Dveře se otevírají pomocí zvenčí neviditelných pantů. Modernější skříně umožňují tlumené dovření. Tlumené dovření znamená, že se dveře při zavření zpomalí a dolehnou ke korpusu něžně a bez nějaého hluku. Tato funkce se řeší buď integrováním tlumení přímo do jednotlivého pantu (s tímto nápadem přišla německá firma Hettich (panty Sensys) a postupně se rozšířila mezi další výrobce). Další možností je tlumení instalovat zvlášť – tato možnost je dobrá, když vlastníte starší skříně – tlumení můžete dokoupit za pár korun a za pár minut instalovat. Dnes už jsou běžnější skříně s tlumením, než bez něho. Tlumené dovření se stalo dobrým standardem ve světě nábytku.

Klasicky otevíravé dveře vyžadují hodně místa před skříní, také stíní a do skříně může být špatně vidět. Nehodí se pro velké šatní skříně. Například otevírat dveřní křídlo vysoké 240 cm a široké 60 cm.. To už máte doma malé rogalo… :-). Pro větší dveřní křídla jsou vhodné spíše posunovací systémy.

Posuvné dveře

Posuvné dveře (hovoříme o skříních s posuvnými dveřmi) mají snad jedinou nevýhodu: prostor skříně nikdy není přístupný celý – vždy vám tam „vadí“ jedny dveře. Výhod je ale mnoho a určitě převažují.

Dveře skříně mají kolečka buďto na spodní straně a jezdí v kolejničnách ve spodku skříně nebo mají kolečka na vrchní straně a jsou zavěšené. Kvalitního posunovaní jsou schopny oba systémy – záleží spíše na výrobci, jak je schopen vymyslet vhodnou konstrukci skříně. Důležité je, aby kolejničky (horní i spodní) byly vždy kovové. Plastové opravdu vhodné nejsou. Ideální se jeví použití eloxovaného hliníku.

I tlumené dovírání u posuvných dveří je možné. Funguje pouze u krajních dveří (u prostředních ne, tam to logicky není potřeba). Tlumení u posuvných dveří je finančně více náročné než u dveří klasicky otevíravých a tak ještě není běžnou součástí skříní.

Šatní skříně s posuvnými dveřmi vyberte ZDE!

Zrcadlové dveře

Zrcadlo je možné instalovat (nalepit) na dveře posuvné i klasicky otevíravé. Počítejte ale s váhou zrcadla. U dveří klasicky otevíravých bychom zrcadlem snadno mohli přetížit panty. Lepší je nalepit zrcadlo na dveře posuvné.

Jaká je ideální hloubka skříně?

Vhodná hloubka skříně vychází z požadavků na ukládání oblečení. V případě věšení na ramínka se doporučuje hloubka 65 cm. Skříně hluboké 60 cm a méně jsou na ramínka pro dospělého člověka málo. V případě ukládání oblečení do polic je 65 cm zbytečně moc – oblečení se ve skříni na hloubku ztrácí. Na ponožky a další drobný materiál je ideální využít šuplíky nebo přehledné drátěné koše.

Jaký materiál je vhodný na šatní skříň?

Mezi nejdostupnější materiály patří lamino. Lamino je odolný materiál. Jádro laminových desek tvoří dřevotříska. Ta je potištěná dekorem a zalaminovaná melaminovou pryskyřicí. Na výběr je opravdu mnoho dekorů počínaje unibarvami (jedna barva), přes realisticky vyhlížející dřevodekory až po povrchy s různou hrubostí.

Mezi dražší řešení patří masiv. Ten je vhodný pro příznivce přírody, kteří nemají problém si připlatit. Výsledek určitě stojí za to!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × two =