Vánoce a vánoční osvětlení – dokážete si představit Vánoce bez nějakého vánočního osvětlení?

Za vánoční osvětlení se považuje speciální osvětlení, kterým si lidé zdobí byt, dům z venku i zevnitř právě v období Vánoc. Nejčastějším umístěním je vánoční stromeček. Možností je opravdu mnoho – o tom až níže.

Trochu z historie vánočního osvětlení

Historie vánočního osvětlení sahá až někam do 18. století, kde si lidé z vyšší třídy začali zdobit vánoční stromečky svíčkami. Nasvícené vánoční stromky se přesunuly na veřejná prostranství až v polovině 20. století. Dnes je obvyklé vidět vánoční osvětlení úplně všude: na domech, na ulicích každého města, v každém nákupním centru. Vánoční osvětlení opravdu funguje – evokuje v nás dobré emoce, pocity klidu, štěstí, smíření.

Druhy vánočního osvětlení

venkovní nebo vnitřní?

Když se rozhodnete pro nákup nějakého vánočního osvětlení, měli by jste nejdříve přemýšlet, jestli bude umístěné uvnitř nebo venku.

Note

Vánoční osvětlení určené pro venkovní použití můžete použít i uvnitř. Neplatí to ale naopak!

Vybírejte si své vánoční osvětlení u ověřených eshopů a rovnou i v takovém provedení, že bude vhodné pro venkovní použití.

Venku se střídají teploty, prší nebo sněží. Uvnitř je klid. Vánoční osvětlení pro venkovní použití musí tedy být výrazně odolnější. Jak tedy poznáte vhodné osvětlení? Na každém výrobku musí být vyznačena takzvaná IP třída (stupeň krytí). Výrobky, kde stupeň krytí není uveden určitě nekupujte – bez tohoto údaje není možné bezpečné používání!

U vánočního osvětlení najdete kódy IP20 nebo IP44. CO to přesně znamená?

IP 20 – 2 znamená ochranu před nebezpečným dotykem prstem a ochranu před vniknutím malých cizích předmětů. 0 označuje nulovou ochranu před vniknutím vody – osvětlení je tedy určeno výhradně pro vnitřní použití.

IP 44 – 4 znamená ochranu před nebezpečným dotykem drátem nebo nějakým nástrojem a druhá 4 znamená ochranu proti stříkající vodě ze všech úhlů. Osvětlení třídy IP 44 je tedy vhodné i pro osvětlení ve venkovním prostředí.

Druhy vánočního osvětlení

z hlediska designu

Z hlediska designu bychom vánoční osvětlení mohli rozdělit na

  1. vánoční hadice a kabely
  2. řetězy – nejčastěji LED řetězy
  3. světelné dekorace

Hadice a kabely

Vanocni svetelne kabely na T-zbozi_czDále se rozdělují na žárovkové a na LED hadice. Jsou voděodolné, jsou úsporné a ekologické. Používají se k venkovní výzdobě obydlí. Rozměry obydlí nehrají roli. Většina výrobků se může mezi sebou spojovat a vytvořit hadici požadované délky. Jen je třeba mít na zřeteli vhodný výkon transformátoru…

LED řetězy

Vanocni svetelne retezy na T-zbozi_cz

LED řetězy se využívají venku i uvnitř obydlí. (stačí jen sledovat označení IP – viz výše). Na trhu jsou LED řetězy barevné a bílé. Bílé se dále rozdělují na studeně a teple bílé… Snadno si tak v bytě vytvoříte tu správnou vánoční atmosféru!

Světelné dekorace

Vanocni svetelne dekorace na T-zbozi_czSvětelné dekorace jsou spíše novinkou, než ustálenou položkou vánočního osvětlení. Jsou ale úžasné! Není problém sehnat světelnou dekoraci ve tvaru hvězdy, rampouchu nebo efektní světelné sítě. Jsou k vidění různé akrylové kužely a další typy vánočních lampiček…

Je lepší vánoční osvětlení klasické nebo LED?

Málo věcí na světě je tak jednoduchých a jasných. Klasická žárovka má velkou spotřebu a malou výdrž (často praská – to se nedá reklamovat). LED diody (takzvané „ledky“) mají naopak spotřebu minimální a výdrž naprosto dokonalou. Když LED osvětlení začínalo, byly k dispozici pouze chladné odstíny barev – hlavně bílá. Dnes už jsou na výběr opravdu všechny odstíny včetně těch teplých.

Konečný výběr osvětlení je samozřejmě na vás. Výhody LED osvětlení jsou nepopiratelné…

Doporučujeme: recepty na vánoční cukroví
Inspirujte se o vánočním osvětlení nebo vánoční výzdobě celkově.

Prohlédněte si galerii toho nejkrásnějšího vánočního osvětlení!

Zkuste se zamyslet, zpomalte a prožijte kouzelné Vánoce

V současné době jsou Vánoce nejen v Čechách, ale i ve většině ostatních zemí od počátku adventního období uspěchané. Původní duchovní rozměr vánočních svátků se vytrácí. Vánoce jsou spíš společenskou, kulturní a především komerční událostí. Staročeské Vánoce měly klidnější průběh. Po vsích chodili dům od domu koledníci, dodržovaly se původní zvyky a tradice, Štědrovečerní večeře byla skromnější a lidé k sobě byli mnohem víc milejší a vstřícnější. Zkuste se vrátit alespoň částečně do starých časů. Zpomalte, zamyslete se nad skutečným významem těchto svátků a uvidíte, že můžete i Vy prožít kouzelné Vánoce  bez zbytečného stresu a nervů.

Máte zkušenosti s vánočním osvětlením?
Máte nějaké nápady?
Potřebujete poradit s vaším vánočním osvětlením?
Napište nám!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

thirteen − three =