Pletací a háčkovací příze pro šikovné ruce

Domácí pletení nebo háčkování je relaxační aktivitou, při níž vznikne něco pěkného, co nikdo jiný nemá. Dnes nemusíte tvořit z nutnosti, protože v obchodech není dostatek svetrů, ponožek, čepic, deček či šál. O to víc si to užijete.

Jaké jsou pletací příze?

Pletací a háčkovací příze jsou rozdílné, liší se velikostí. Pokud si je budete vybírat, jednoduchým vodítkem je pro vás skutečnost, že jehlice jsou větší, lépe se s nimi manipuluje, jelikož jsou v páru, takže zvládnou i silnější pletací příze. Samotná klubka se liší tedy rozměry, dále návinem a gramáží. Záleží na tom, jaký typ oděvu budete plést (svetr, čepici, šálu, rukavice, ponožky, oblečky pro děti atd.) a jaký vzor zvolíte. Samozřejmě zejména v případě svetrů se volí i síla příze, abyste si upletli teplejší či slabší svetřík. Při pořizování příze se dívejte i na to, jaké rozměry jehlice mají, i to rozhoduje o snadnosti pletení a podobě výsledného produktu. Platí, že čím silnější příze, tím tlustší jehlice s vyšším číslem se použijí.

Jak vybrat háčkovací příze?

U pletacích i háčkovacích přízí volíte i složení. Můžete si koupit přírodní či umělé příze, prodávají se i směsové. Bavlněné příze se používají na jarní a podzimní oblečení, akrylové či vlněné varianty zahřejí v zimě. Samozřejmě záleží i na vás, v čem se budete cítit dobře, někdo nosí jen přírodní materiály, protože ostatní ho „kouše“. Pokud se zaměříme na háčkovací příze, tak zde platí, čím tenčí je příze, tím menší háček potřebujete. Háčkování samotné je dobré pro subtilnější kousky, vyháčkujete si krajku i bytové doplňky (např. dečky, naškrobené výrobky apod.). Ono uháčkovat třeba takový svetr je logicky složitější, i když na vzor spousta lidí nedá dopustit, takže si tu práci dají. Hledáte příze? Mrkněte na web Propleta.cz, kde mají vše na pletení, háčkování, vyberete si i věci na šití v galanterii.