Fotografie: Brikety

Brikety z tvrdého dřeva zahřejí i vykouzlí atmosféru

Vykouzlete si krásnou atmosféru díky teplu z kamen. Letos kvůli drahým energiím nuceně zatopilo v kamnech mnoho lidí, často však nedostatečně vysušeným dřevem. A u toho se příliš neohřejete. Mokré dřevo čoudí, zadehtuje spalinové cesty, navíc příliš nezahřeje. Pořiďte si raději kvalitní brikety z tvrdého dřeva a k nim i třísky na podpal.

Jestliže v kamnech topíme mokrým dřevem, příliš se neohřejeme. Dřevo nejenže špatně hoří, ale současně se energie nejdříve spotřebuje na jeho vysušení. Kamna s prosklením se zcela začoudí, z komínu se nám obvykle valí páchnoucí a černý dým. Spalinové cesty rychle zaneřádíte tak, že budou potřebovat vyčistit. Zatopte briketami. Brikety jsou vždy perfektně vysušené a skvěle hoří. KMK Stavebniny & Železářství v Říčanech u Prahy a v Uhříněvsi nabízí brikety z tvrdého dřeva. 15kg balení briket je v nabídce za cenu 159 Kč. Což je na dnešní dobu vynikající cena. Jde o brikety z tvrdého dřeva – z buku a z dubu.

Jaké jsou výhody kvalitních briket z tvrdého dřeva?

Brikety se vyrábí z čistého dřevního odpadu – výhradně z hoblin, pilin a někdy z kůry. Neobsahují žádné příměsi, jako lepidla, laky či jiný anorganický materiál. Jde tedy o ekologické topení z odpadu z pil a různých stolařských dílen. Piliny drží pohromadě díky lisování pod vyšším tlakem a za teploty, kdy v dřevu dochází k lignifikaci a k přirozenému spojení těchto pilin do soudržné hmoty v podobě brikety.

Obrovskou výhodou briket je, že při jejich spalování vzniká naprosté minimum popela. Mnoho moderních kamen je dnes děláno s mini popelníky. Abyste je nemuseli vynášet i třikrát denně, je výhodnější topení briketami než dřevem. Popel z těchto dřevěných briket je pak vynikajícím hnojivem na zahradě.Obsahuje kvalitní vápník, takže se hodí například na hnojení rajčat a paprik. Popel nechte vždy pořádně vychladnout, než jej vysypete na zahradu.

Jak zatopit s briketami?

S briketami lze zatopit velice snadno. Použít lze třísky na podpal ze suchého dřeva. V KMK Stavebniny&Železářství koupíte třísky na podpal v 5kg balení. Jde o bukové špachtle, které doma děti použijí i k tvoření, nebo je využijete na zahradě pro popisování zasazených rostlinek. Využití najdou skutečně pestré.

Podpálit brikety lze též za pomoci běžného podpalovače. Podpalovač v kamnech zapálíte a kolem něj vytvoříte pyramidu z briket. Při otevřeném popelníku rychle chytnou.