Fotografie: Závěs PSI s tlapkami

Závěsy a záclony: Potřebujete je?

V minulosti bylo prakticky nemyslitelné, aby hospodyňka dopustila, že jí na okně nebude viset pečlivě vybělená a naškrobená záclona. Dnešní doba už tak přísná není. Spousta lidí si záclony a závěsy vůbec nepořizuje, považují je za lapače prachu. Mají nějaký význam, nebo se na ně můžete vykašlat?

Možná se stěhujete a vybíráte nové záclony. Možná chcete obměnit bytový textil ve vašem stávajícím bytě, nebo vás prostě jednoho dne napadlo, zda ty záclony doopravdy potřebujete.

Stěna před zvídavými pohledy

Bydlíte-li v přízemí, je naprosto žádoucí, abyste si pořídili záclony nebo žaluzie. Pravděpodobně nechcete, aby vám kolemjdoucí viděli až do talíře. Není však nutné, abyste volili záclony. Žaluzie poslouží úplně stejně.

Designový doplněk

Nebudeme si nic nalhávat, holé okno bez záclony působí smutně, místnost pak vypadá nezabydleně. Záclony a závěsy na okna navíc působí jako designový prvek. Výběrem vhodného materiálu a barvy můžete úplně změnit celkový dojem z interiéru. U závěsů se možnostem meze opravdu nekladou. I záclony ale mohou být barevné nebo různě tvarované.

Závěsy jako zatemňující prvek

Závěsy vám také dokáží zajistit tmu v místnosti. Jestliže nemáte žaluzie, rolety ani jiný stínící prvek, závěsy mohou být dobrou volbou. Zvolíte-li silnější látku, mohou působit i jako tepelná a hluková izolace – odizolují to, co se děje venku za oknem.

Proč vlastně závěsy a záclony nechtít?

Z výše uvedeného by se vám mohlo zdát, že není důvod záclony a závěsy nemít. Dají se koupit hotové záclony, které sedí na běžné rozměry oken, takže to máte prakticky bez práce. Jen je nutné je sem tam vyprat.

Záclony i závěsy jsou však velkými akumulátory prachu, což trápí alergiky. Některým lidem vadí mít zakrytý výhled z okna. Další zase nechtějí trávit čas sundáváním a praním záclon i závěsů.

Konečný verdikt

Volba je na vás. Nezapomeňte, že existují i kompromisy. Jsou jimi třeba hotové voálové záclony, jež nezakrývají celé okno, případně krátké záclonky zakrývající například jen vrchní čtvrtinu okna.