Bydlet se dá dobře ve vlastním i v pronájmu

Každý by asi chtěl bydlet pod svou vlastní střechou, nicméně dosáhnout takovéhoto stavu nikdy nebylo úplně možné a dnes už vůbec ne. Ceny obytných nemovitostí jsou totiž na svém maximu a zdá se, že stále mají kam růst.

Byty k pronájmu Praha

Není tedy divu, že stále více lidí přestává přemýšlet o koupi bytu a začíná se smiřovat s žitím v podnájmu. Ten však není zase tak špatný. Má i celou řadu pozitiv.

Hypotéky jsou dnes mnohem méně výhodné

Možnost vlastnit byt je skutečně velkým lákadlem, nicméně to není pro každého a důvodem jsou pochopitelně finance. Zatímco dříve si mohl bydlení pořídit leckdo, i když ho třeba potom musel splácet i několik desetiletí, v současné době se nejedná pro celou řadu lidí ani o téma k přemýšlení.

Řeč je hlavně o skupině obyvatel s podprůměrnými příjmy. Takovýchto jedinců je u nás opravdu velké množství. Ti samozřejmě nemají ze svého platu šanci našetřit si klasickým způsobem na vlastní bydlením, takže jedinou logickou možností je snažit se dostat bankovní hypotéku.

Ani ty ovšem nejsou tak dostupné jako ještě před několika málo lety. Jak šly rychle nemovitosti cenově nahoru, tak se radikálním způsobem začaly hypotéky zpřísňovat.

Nejenže už nejsou tak výhodné jako před lety, ale zároveň každý zájemce musí mít na kontě zhruba deset procent z celkové částky poptávané nemovitosti. Pro někoho se nemusí jednat o zásadní problém, jiní však kvůli této podmínce na hypotéku nemusí vůbec dosáhnout.

Problematické je to hlavně pro mladé rodiny, které mají obvykle jen jeden plný příjem. Je logické, že tito lidé nemají šanci našetřit si třeba sto padesát nebo dvě stě tisíc. Jedna možnost zde však je, a sice koupě něčeho menšího.

Garsonky jsou stále relativně levné

Ideálem je tří pokojový byt, nicméně ten může stát v některých aglomeracích i několik milionů. Alternativou pak může být něco menšího, třeba i garsonka. I když ani ty už nejsou v současnosti k dostání za kdovíjak úžasné ceny, stále jsou finančně výhodnější než větší obydlí.

Navíc se dá garsonka poměrně levně upravit tak, aby působila mnohem větší, než ve skutečnosti je.

Jedním z dobrých kroků je vynechání postele, která zabírá přeci jen až příliš mnoho místa. Ta může být docela snadno nahrazena třeba rozkládacím gaučem. Pohovky s možností úpravy do podoby postele se dnes už vyrábějí docela pohodlné. Navíc je vždy možné použít kvalitní matrace a tím si komfort ještě navýšit.

Velkou pomocí pro malé byty může být i vestavěný nábytek, konkrétně vestavěné skříně. Ty se dokáží daleko lépe přizpůsobit malému prostoru a nezabírají více místa, než je nezbytně nutné. Skvělé navíc je, že nabízejí prakticky stejnou úložnou kapacitu jako tradiční almary.

V čem je lepší pronájem než vlastní byt?

Bydlení v pronájmu nebývá pro našince kdovíjak atraktivní, i když třeba na západě takto žije skoro každý. Pronájem má samozřejmě spoustu negativ. Hlavně nevyhovuje lidem, kteří chtějí mít v životě jistotu a řád.

Na druhou stranu je možné si žít i v pronájmu docela bezstarostně. Nemusí vás příliš stresovat praskající stěna ani neustále kapající kohoutek. Za napravení těchto i dalších nepříjemností technického rázu nese zodpovědnost majitel.

Mnohé byty určené k pronájmu navíc mohou obsahovat již plnohodnotnou vnitřní výbavu. Odpadá tak nutnost shánět nábytek i další nezbytná zařízení. To je výhodné hlavně pro jedince, kteří se často stěhují a mají jen pár zavazadel.

Cena pronájmu se velice liší. Je dána hlavně lokalitou. Byty k pronájmu Praha jsou například ve většině případů dražší, než stejně velké bydlení třeba v Ostravě nebo v Olomouci. Je ovšem spravedlivé dodat, že v hlavním městě jsou mnohem vyšší platy.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

thirteen + 19 =