Dřevěné pelety – ekologické palivo

PeletyÉra topení tuhými palivy pomalu a jistě končí. Trend doby – ekologická paliva jako jsou agrobrikety, rašelinové brikety, pelety a piliny. Agrobrikety vznikají zpracováním slámy, sena, zůstatků z olejnin apod. Výhřevnost je srovnatelná s dřevěnými, vyšší podíl popela.  Rašelinové brikety –  nižší výhřevnost (alternativa uhlí), výhodou je obnovitelnost, nižší emise, čistá manipulace. Nevýhodou je vysoká produkce popela.  Pelety – obdoba briket. Vznikají technologií zpracování odpadového dřeva, při které vzniká lisovaný granulát.  Piliny  –  dostupné ekologické palivo, které vzniká při zpracování dřeva. Poměrně špatně a komplikovaně se skladuje, jeho spalování v standardních pecích na dřevo a tuhá paliva je problematické, výhodou je pouze jeho nízká cena a poměrně snadná dostupnost.

Nejpoužívanější ekologické palivo – dřevěné pelety

Dřevěné pelety nabízejí vysoký komfort, který je srovnatelný s plynovým topením. Tento systém je často využíván v Německu, Rakousku, nebo Dánsku. Trh nabízí několik druhů pelet a podle toho je nutné si zvolit ten správný typ automatického kotle a kamen se zásobníky. Vstupní investice není zanedbatelná, a proto některé státy navrhují podpořit tuto ekologickou technologii dotacemi. Vysoké náklady se vám sice vrátí, ale v delším časovém horizontu. Kotle a zásobníky pelet podléhají přísným bezpečnostním předpisům a normám na provoz a skladování. Základním kritériem, jež ovlivňuje určení správného výkonu kotle na pelety, jsou tepelné ztráty objektu.

Do peletového kotle jsou vhodné pouze dřevěné pelety

Pelety do těchto kotlů by měly být vyrobené z čisté dřevní hmoty, bez kůry a ostatních nečistot, které se mohou nabalit při dřevařské výrobě. Čisté pelety jsou typické svou bílou barvu a nedrolí se. Nekvalitní pelety vám kotel zanesou a navíc hrozí poškození automatických prvků. Pelety musí být dobře vysušené! Úsporu 20% paliva dosáhnete nainstalováním akumulační nádoby. Neopomínejte pravidelně vysypávat nádržky na popel, ideálně jednou za dva až šest týdnů. Máte o dřevěné pelety zájem?   OPTIMTOP s.r.o. s dopravou po celé ČR nabízí pelety s certifikací A1.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

3 × one =