Kuchyňská baterie na stěnu: Dejte pozor na její umístění!
Když se řekne „kuchyňská baterie“, představíte si typicky stojánkovou baterii, která je usazená na horní straně vašeho dřezu. To je asi nejběžnější způsob, jak do něj přivést vodu, rozhodně ale ne jediný. Pro některé kuchyně je mnohem výhodnější usadit baterii na stěnu – šetří se tak pracovní místo na dřezu, řeší to nedostatek prostoru nad linkou, nebo to prostě jen může designově vypadat lépe. Navíc, máte-li přívod vody ve zdi, pak se vám nevyplatí celou místnost rozbít a předělat ho, prostě jen využijete jiný typ baterie. Ale v případě, že se pro tento způsob zabudování baterie rozhodnete, měli byste si některé věci určitě pohlídat.
Kuchyňská baterie – podle čeho ji vybírat?
Některé důležité parametry jsou v tomto ohledu stejné, jako když vybíráte jakoukoliv jinou baterii. Měli byste se dívat na užitý materiál, vnitřní strukturu i materiál kartuše. Čím odolnější bude, tím lépe, o to delší bude životnost. Tělo baterie by mělo být co nejmasivnější a ideálně z ušlechtilého kovu nebo slitiny, aby nekorodovalo a zbytečně nepřitahovalo vodní kámen – chrom nebo mosaz bývají vhodné. Zajímat by vás také mělo, jak se baterie ovládá. Rozlišujte mezi pákovou a kohoutkovou – druhý typ sice vypadá lépe, ale je poměrně nepraktický. Obdobně důležité by pro vás měly být rozměry. Ty vám sice poradit nemůžeme, ale doporučujeme si napřed změřit prostor nad dřezem a pak teprve baterii kupovat. A když jsme u rozměrů, konečně přicházíme k hlavnímu specifiku výběru nástěnné baterie. Není to totiž tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.
Parametry usazení do zdi
Nástěnná baterie je totiž oproti klasické stojánkové zvláštní svým upevněním. Usazuje se na přívody vody vedené zdí, takže bude ve své podstatě připevněna na stěně. Rozhodující jsou pro ni v této věci dva základní parametry – hmotnost (která by neměla být příliš vysoká, jinak bude mnohem těžší baterii udržet i po několika letech používání v rovné poloze) a rozteč. Co je hmotnost, to všichni víme a není třeba se tím zabývat, ale rozteč? Ta vám říká, jaká je vzdálenost jednotlivých trubek na teplou a studenou vodu. Klasicky odpovídá buď 100, nebo 150 milimetrům. Pro vás by měla být zároveň rozhodující informací. Do vzdálenosti trubek ve zdi se zkrátka musíte trefit, jinak vám bude baterie k ničemu a pojedete rovnou koupit novou.
I nástěnná baterie by měla ladit s vaším dřezem
V praxi se kuchyňští návrháři setkávají povětšinou s názorem, že nástěnná baterie není pro stylový interiér příliš vhodná. Ovšem s takto jednostranným hodnocením nelze úplně souhlasit, spíše to záleží na vzhledu baterie, na jejím ovládání a decentnosti způsobu zabudování do zdi. Ovšem totéž platí i o běžných bateriích, takže to není nic, za co by měly být nástěnné modely odsouzeny. Zbývá ovšem pořád otázka, jek je efektně zapracovat do designově vyladěné kuchyně? Klíčový je podle nás typ dřezu, ke kterému náleží. Pokud si pořídíte granitový, pak by k němu měla patřit kuchyňská baterie z nerezu, dozdobeného granitem ve stejném odstínu. V případě tectonitu nebo keramiky to platí také. Nerezový dřez je v tomto ohledu poměrně univerzální, ale i tak byste se měli snažit k němu dokoupit opět kovovou baterii, nerezovou, pochromovanou nebo mosaznou (tady ale dejte pozor, ta už má jinou barvu).
Nezapomeňte, že i detail může náladu v místnosti změnit
Pečlivý návrh interiéru pracuje především s odstíny, kontrasty a náladami, jaké jednotlivé prvky v člověku vzbudí. I takový detail, jako je dřezová baterie, může pečlivě budovaný systém rozrušit. Proto byste se měli snažit, aby na sebe, pokud možno, tento kus kuchyňského příslušenství nestrhával veškerou pozornost. To je v případě nástěnných baterií sice trochu složitější, ale jde to. Předně se držte buď nerezu, nebo podobné barvy, jakou má zbytek kuchyně. Kontrast zde není na místě. Stejně tak se nesnažte na baterii na zdi upozorňovat její velikostí – méně je v tomto případě více a menší model bude mít co do designu kuchyně mnohem větší efekt. A co je hlavní, nikdy nástěnnou baterii neschovávejte. Není to v žádném případě ostuda. Pokud se zbytkem místnosti ladí, pak je to naopak více než vhodný prvek, který propojí design dřezu se zbytkem interiéru.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!