Fotografie: zazimování nábytku

Jak zazimovat zahradní nábytek?

Investovali jste v létě do drahého zahradního nábytku? Ten bude zapotřebí dobře zazimovat. Jinak by nemusel přežít zimu.

Způsob zazimování zimního nábytku primárně záleží na materiálu, z něhož je vyroben. Zatímco nejméně práce budete mít s nábytkem z kovu a umělého materiálu, který v podstatě můžete jen otřít hadříkem a uschovat, největší nároky na péči má venkovní nábytek dřevěný.

Zazimování dřevěného nábytku

Ještě před tím než dřevěný zahradní nábytek schováte do zahradního domku, garáže či překryjete plachtou, bude zapotřebí ho dobře vyčistit a zbavit veškerých nánosů. K tomu použijte buď tlakový čistič či speciální čistící prostředek na dřevěný nábytek.

Ošetření teakovým olejem

V dalším kroku byste dřevěný nábytek na zahradu měli ošetřit teakovým olejem, který proniká do hlubokých struktur dřeva a poskytuje mu tak tu nejlepší možnou ochranu. K nanášení oleje ani nepotřebujete štětec, vystačíte si s molitanovou houbičkou či flanelovým hadříkem. Ještě před tím byste však měli povolit všechny šrouby a dobře je promazat.

Chraňte nábytek před nepříznivým počasím

Takto ošetřený dřevěný nábytek nechte uschnout a uschovejte ho na nějaké chráněné místo. Ideální je zmíněný zahradní domek, garáž, místo pod pergolou či v altánku. Pokud takové místo nemáte, přikryjte ho nepromokavou plachtou z kašírovaného polyetylenu odolávajícího extrémním teplotám.

Péče o nábytek kovový, plastový a polyuretanový

Už jsme se zmínili, že méně náročný na údržbu je nábytek na terasu z kovu, hliníku, plastu a umělého ratanu. Ten v podstatě bude stačit jen důkladně vyčistit a uschovat na kryté, ale dobře větrané místo, popřípadě zakrýt ochrannou plachtou. Moderní nábytek z kovu a umělého ratanu můžete i na terase nechat. I horšímu počasí totiž dobře odolává.

Správnou péči o zahradní nábytek rozhodně nepodceňujte. Jedině s ní vám bude dlouho a dobře sloužit.

Zdroj: https://www.avenberg.cz/