Jak vybrat správný držák na televizi

Držáky TVNež se rozhodnete pro nákup držáku, tak si dobře rozmyslete, kam svou televizi umísíte. Při výběru správného držáku na TV není vůbec důležitá velikost TV, přesněji řečeno úhlopříčka televize. Klidně můžete použít větší úhlopříčku, důležité je dodržení nosnosti držáku. Líbí se vám televize jako obraz? V tomto případě doporučujeme nákup fixního držáku. Jedná se o držáky, kterými nelze natáčet do stran ani sklápět směrem dolů. Vyznačují se minimální vzdáleností od stěny a nízkou cenou. V případě, že toužíte svůj televizor naklápět směrem dolů, tady oceníte sklopné držáky. Jsou podobné jako držáky fixní, ale navíc s nimi sklopíte obrazovku směrem dolů a u některých držáků i nahoru. Mají větší vzdálenost od stěny jako držáky fixní, cenově jsou srovnatelné. Někteří uživatelé potřebují svou TV natáčet do stran. Tady vám držáky fixní ani sklopné neposlouží, k tomuto účelu jsou nejvhodnější kloubové držáky. S nimi lze otáčet do stran a naklopit televizní obrazovku, ideální umístění TV je do rohu místnosti. Další alternativou je zavěšení televizoru na strop k čemu slouží držáky stropní.

VESA  standart – rozteč závitů na zadní straně TV pro uchycení držáku

drzak-tv-lcd-NB-SP400Víme kam držák umístit, nyní je třeba zjistit dva hlavní parametry televizoru – HMOTNOST a VESA normu. VESA norma neboli VESA standart – rozteč závitů na zadní straně TV pro uchycení držáku (šířka x výška) a její hodnota závisí na velikosti televizoru. Ano, konkrétní rozměry si musíte pro výběr držáku ještě zjistit. Čím větší televizor, tím obecně platí, že je třeba větší VESA norma. Např. televizor s úhlopříčkou 42 „má VESA normu 200x200mm a televizor o velikosti 46“ disponuje VESA normou 400x400mm. jak bylo výše zmíněno, velikost televizoru není pro držák směrodatná. VESA standart a hmotnost je opravdu důležitá. Je však třeba si dát pozor, aby nebyl pro malý televizor použitý zbytečně velký držák nebo naopak. Pokud si nejste jisti vhodností držáku, zeptejte se odborníků.

Jak si vybrat vhodný držák pro LCD / plazma?

televizni-stojan-ava1800Důležité jsou tři měřítka. Opět platí, že hmotnost TV nesmí překročit maximální nosnost držáku. Dále montážní otvory na zadní straně televizoru (jejich rozložení) musí být shodné s otvory na držáku, nebo držák musí být nastavitelný na tvar, vzdálenost a rozměr otvorů na zadní straně televizoru. Za třetí – rozměr držáku vodorovně by měl být menší než rozměr TV o cca 10 cm. V mnoha domácnostech se nejvíce používá držák na zeď, ale může nastat siuace, kdy se vám bude více hodit televizní stojan. Taktéž starší ploché TV, které již neodpovídají VESA standartu lze uchytit na držák. Nutné je si změřit konkrétní rozestupy otvorů a při výběru zvolit typ držáku, který je opatřen velkým množstvím otvorů, a nestandardní televizor na ně vždy uchytíte. Správná nosnost držáku TV ručí za váš klid, nemusíte obávat přetížení a následného zhroucení.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × 3 =