Připravte svou chalupu i zahradu na jaro

Po zimě se každý z nás těší na chalupu a na zahradu. Je potřeba zkontrolovat, zda sníh a mráz nenapáchaly nějaké škody a zazimovanou chalupu tak připravit na jaro a na letní sezónu. Víte, co všechno je zapotřebí zkontrolovat, opravit či na chalupě doplnit?

Projděte celou chalupu

V ideálním případě jste se i v zimě na chalupě nebo na zahradě zastavili a zkontrolovali ji. Nyní, když se chystáte připravit chalupu i zahradu na jaro, tak v první řadě místo projděte a podívejte se, jestli sníh a mráz nezpůsobily škody. Podívejte se dovnitř do chalupy, zda někde není plíseň, která může vzniknout, když na chalupě netopíte. Je dobré nechat zde dřevěné brikety a dřevené pelety a i v zimě zde na chvíli zatopit v kotli, kamnech nebo v krbu.

Vyvětrejte a ukliďte

Otevřete okna a nechte chalupu pořádně vyvětrat. Nebojte se otevřít také dveře a zkontrolovat, zda jsou dveře, okna i okenní rámy v pořádku. Pokud máte na chalupě vodu a elektřinu, tak ji zapojte a zkontrolujte, zda všechno funguje tak, jak má. Dalším krokem, který vás čeká, je úklid. Začněte generálním úklidem stejně, jako když uklízíte doma. Vysajte, utřete prach a čistě povlékněte postele. Umyjte kuchyň a také koupelnu. Pokud jste v zimě v krbu topili dřevěnými briketami, tak popel můžete použít jako ekologické hnojivo.

Zkontrolujte technický stav

Při kontrole chalupy věnujte pozornost jejímu technickému stavu. Kromě fungujících spotřebičů, elektriky a světel nezapomeňte zkontrolovat také střechu, komín a chalupu zvenčí. Pokud je potřeba, tak proveďte menší opravy nebo si naplánujte větší rekonstrukci.

Jak na chalupě topit

Pokud na chalupě topíte elektřinou nebo plynem, tak se může stát, že moc neušetříte. Mnohem lepší variantou je topení v kamnech nebo krbu. Ideální volbou jsou dřevěné brikety, které vám ulehčí práci, kterou máte například se dřevem. Zároveň můžete dřevěné brikety a pelety jednoduše skladovat, a při správném skladování vám vydrž i dvě až tři topné sezóny. Jejich výhodou je jednoduchá manipulace a všestranné použití. Můžete je použít také v grilu a na chalupě tak pohodlně vařit.

Pečujte o zahradu

Posledním krokem je péče o zahradu. Ta si po zimě také zaslouží péči a začít můžete shrabáním listí. Dále zkontrolujte také nářadí, opravte, popřípadě dokupte nové anebo si dovezte z domu na chalupu takové nářadí, které zde nemáte. Pozornost věnujte trávníku, mnohdy je potřeba na jaro vysázet nový trávník nebo alespoň dosázet některá místa. Na jaře je dobré zahradu porýt a připravit tak k sázení ovoce, zeleniny, ale také květinových záhonů.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twenty + 11 =