Zpracovaný dřevní odpad v podobě briket poslouží jako výborné palivo v domácnosti

Ceny energií zřejmě budou stoupat, což se dá očekávat jako jeden z důsledků současné krize kolem pandemie nového koronaviru. Stále více majitelů rodinných domů tak počítá s tím, že investuje do kotlů na tuhá paliva a bude topit uhlím či dřevem. Jako velmi kvalitní a účinné palivo se v tomto směru vyplatí investice do dřevěných briket.

Co jsou dřevěné brikety?

V průmyslové výrobě vzniká velké množství dřevního odpadu, tedy pilin. Aby nedocházelo k jeho likvidaci bez dalšího využití, začaly se z něho lisovat dřevěné brikety a pelety. Při výrobě přitom nejsou používaná žádná chemická pojiva, takže jsou výsledné produkty čistě přírodního charakteru. Dřevěné brikety mají obvykle tvary válečků, s nimiž se dá snadno přikládat do kotle na tuhá paliva, krbu či třeba krbových kamen.

Hlavní výhody briket ze dřeva

Dřevěné brikety jsou poměrně levnou záležitostí. Paleta o hmotnosti 800 kg dnes vyjde na 4 – 5 tisíc korun v závislosti na tom, z jakého druhu dřeva jsou brikety vyrobené, potažmo u jakého prodejce si je objednáte. Průměrná roční spotřeba u klasického rodinného domu je asi kolem 5 tun materiálu ročně, takže si lehce spočítáte celkové náklady. Zjistíte, že se rozhodně nejedná o drahý způsob vytápění domácnosti.

Dřevěné brikety jsou použitelné ihned po dodání, neboť jsou dokonale vysušené. To je velká přednost, navíc mají vysokou výhřevnost, takže se skutečně jedná o účinný způsob vytápění objektů, potažmo ohřevu vody v nich. Jsou i poměrně dobře skladovatelné, paletu jednoduše „zaparkujete“ někde v rohu garáže, v kůlně, případně jinde. Důležité vždy je, abyste dřevěné brikety uschovali někam na suché místo, nesmí dojít k jejich kontaktu s vodou a vlhkem, což by výrazně snížilo jejich účinnost.

Dřevěné brikety rozhodně mají svůj smysl. A když ne pro celoroční vytápění, tak alespoň třeba na chatu či chalupu, kde trávíte volný čas.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

eighteen − 6 =