Věděli jste, že stolní fotbal neboli fotbálek hrají lidé už více, jak 100 let?

stolní fotbálek green edition

stolní fotbálek green edition

Zadejte „heslo“ stolní fotbal na Wikipedii a dozvíte se mnoho zajímavostí jako napříkad, že stolní fotbal (někdy i foossball) byl patentován už v roce 1901 v USA. Byl to model podobný těm dnešním – tedy s otáčivými tyčemi. Není to úplně jisté, uvádí se ale, že první model fotbálku sestavil zřejmě Lucien Rosengard (1880 – 1976). Jelikož si lidé rádi hrají, fotbálek se snadno rozšířil do dalších zemí. V roce 1950 byla v Německu založena první foosballová liga…

Co je stolní fotbal?

Stolní fotbal je zábavnou hrou většinou pro 4 hráče (2 obránce a 2 útočníky). Panáčci (tedy fotbalisté) jsou připevněni k otočným tyčím – těch je celkem 8. 4 používá jedna strana a 4 druhá. Každý z hráčů ovládá tedy 2 tyče (je to logické, když máme každý k dispozici 2 ruce:-)). Obránce ovládá tyč s brankářem (ten je jeden) a tyč se dvěma obránci. Útočník ovládá tyč s 5 ti panáčky a útočnou tyč se 3 mi panáčky. Cílem hry je, jako při klasickém fotbalu, nastřílet soupeřovi co nejvíce gólů do branky.

Nejlepší český hráč stolního fotbálku

Ladislav Křepela

Ladislav Křepela

Nejlepší hráč stolního fotbálku v ČR je bezesporu Ladislav Křepela. Fotbálkem se začal zabývat už v roce 2002 a od té doby nasbíral bezpočet českých i světových titulů (mistr české republiky (v roce 2012 celkem 13, mistr světa atd…). Jako jediný český hráč v historii dokázal vyhrát třikrát v řadě titul v kategorii jednotlivců (Open Singles). Ladislav Křepela se historicky jako první český hráč zúčastnil nejprestiznějšího turnaje na světě Hall Of Fame Classic. Turnaj probíhal 14. – 18. března 2012 na již tradičním místě Spojených Států ve městě Las Vegas v Nevadě…

Jak vybrat stolní fotbálek

Fotbálek se může vybírat dle mnoha kritérií. Mezi základní patří:

        • půjde při hraní fotbálku pouze o krátkodobou zábavu? Nebo se chce hráč fotbálku věnovat více profesionálně?

zde se můžete orientovat podle ceny. Dražší modely mají i v názvu „profesionální“ – asi není třeba dále vysvětlovat. Je jasné, že minifotbálek za 426,- Kč bude spíše pro radost, než profi přípravu…

        • bude fotbálek primárně určený pouze pro děti?

opět: pro děti na zkoušku stačí levné zařízení za pár stokorun. Pro dospělé doporučujeme alespoň středně drahé a stabilní zařízení. Jako dobrý materiál pro fotbálek se jeví MDF. MDF znamená middle density fiberboard – jsou to desky podobné, u nás známé, dřevotřísce – jen struktura je o hodně jemnější. Materiál je velmi pevný a odolný.

        • kolik máte k dispozici místa?

na trhu jsou dostupné fotbálky bez stojných nohou, které se pouze položí na nějaký stávající stůl. Výhodou je nízká cena, nevýhodou menší stabilita. V tomto případě se doporučuje fotbálek ještě dodatečně fixovat k podložce. Některé fotbálky umožňují praktické složení. Nezabírají tak místo, když se nehraje. Takové se dají pořídit za už od 2500,- Kč.

        • kolik si můžete dovolit do fotbálku investovat?

Jak už píšeme výše, na trhu jsou fotbálky už od 500,- Kč. Profesionální kousky stojí více, než 10 000,- Kč. Pro běžné užití, pro dospělé, do jakéhokoliv podniku se hodí fotbálky střední třídy v ceně od 3000,- Kč. Takové fotbálky jsou naprosto stabilní, umožňují složení, , mají nastavitelné nohy kvůli nerovnostem podlahy, mají například speciální neklouzavé rukojeti apod…

        • rozměry fotbálku

Vnější rozměry fotbálku se pohybují okolo 120 až 140 cm x 80 až 90 cm, s rozměry hřiště cca 105, 120 x 58 až 70 cm. Průměr míčků 30 až 35 mm.

Další info o stolním fotbalu.

3 nejlepší triky pro stolní fotbal.

Fotbálky pro inspiraci (dostupné na českém trhu)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × 3 =