Větrací jednotky a rekuperace
Větrací jednotky jsou základem pro účinné řízené větrání rodinných domů. Co je to rekuperace vzduchu? Způsob větrání budov se zpětným získáváním tepla. V obvodové stěně obytných místností jsou zabudovány nastavitelné otvory pro přívod vzduchu. Pokud se zajistí efektivní izolace plášťů budov a aplikace dvou nebo trojsklených oken ve spojení s řízeným systémem větrání s rekuperací tepla, mohou mít tyto rekuperátory účinnost od 50 do 85%. Kromě malé spotřeby energie a nenáročnosti na prostor by měl mít výměník na větrání bytu snadnou údržbu a měl by se dát snadno čistit.
Výhody rekuperace
Hlavní výhodou rekuperace je vyšší kvalita ovzduší v interiéru. Kontrolované větrání zabezpečuje neustálý přísun čerstvého vzduchu a zároveň odvětrání části domu, kde vznikají pachy a vlhkost. Čerstvý vzduch je filtrovaný a snižuje koncentrace bakterií, plísní, radonu a jiných škodlivin ve vzduchu. Vysoká účinnost rekuperační větrací jednotky! Při zpětném získávání tepla snižuje náklady na topení. Spotřeba rekuperační jednotky je minimální, nevzniká průvan, snížení hluku, kontrola vlhkosti. Úspory energie pomocí rekuperace nejsou zanedbatelné.
Rekuperační jednotky – zařízení na zpětné získávání tepelné energie
Rekuperační jednotky jsou tedy zařízení na zpětné získávání tepelné energie z odváděného (případně odpadního) vzduchu. Jsou to kompaktní vzduchotechnické zařízení, které pomocí statického deskového nebo pohyblivého rotačního rekuperátoru – výměníku (vzduch – vzduch) zachycují tepelnou energii z odvětrávaného vzduchu, a vracejí ji zpět do větraného prostoru. Většinou jsou rekuperátory vyrobeny z kovových desek s dobrými teplovodními vlastnostmi – nejčastěji jsou to tenké hliníkové plechy spojovány pájkou v ochranné atmosféře nebo slepené speciálním lepidlem. V současnosti se kvůli snižování výrobní ceny zařízení s úspěchem používají i plastové, či dokonce papírové výměníky.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!