Energie ze Slunce až domů

Využití sluneční energie pomocí solárních panelů má nesporné výhody. Nejen, že solární panely patří mezi obnovitelné zdroje energie, takže jejich používáním neškodíme životnímu prostředí a nemusíme mít strach, že v budoucnu o tento zdroj přijdeme, ale také můžeme výrazně snížit provozní náklady domácnosti na výrobu elektřiny. Pojďme si zodpovědět několik nejčastějších otázek, které se v souvislosti s nimi objevují.

Ceny za dodávky energií neustále stoupají, zato ceny solárních panelů se stabilizovaly a dnes se jedná o rentabilní investici. Proč tedy nevyužít volně dostupnou sluneční energii a neušetřit nejen své peněžence, ale i životnímu prostředí?

Jaké mají využití?

Solární zařízení slouží jako alternativní zdroj energie, nejčastěji se používají k ohřevu vody, výrobě elektřiny a k výrobě tepla k vytápění. Dnešní solární systémy jsou vysoce výkonné, v průměru dokáží uspořit dvě třetiny energie potřebné k ohřevu vody a až polovinu energie potřebné k vytápění.

Vyplatí se?

Slunce vám fakturu za energii nepošle. Takže jediný náklad je ten pořizovací. Cena solárních panelů se pohybuje v jednotkách tisíc za kus, takže celkové náklady se odvíjí od prostoru, který můžete panelům poskytnout. Průměrná návratnost investice bývá v řádu deseti let. V kombinaci s dotacemi se tato doba může ještě zkrátit.

Jaký mají vliv na životní prostředí?

Žádný. Respektive žádný negativní. Při výrobě energie pomocí solárních systémů nedochází k žádnému spalování fosilních paliv, nevzniká žádný odpad ani neuchází škodlivé látky do ovzduší. Navíc je myšleno i na likvidaci, prodejci pravidelně (z nařízení zákona) přispívají do recyklačních fondů.

Jak je nainstalovat?

Instalace solárních panelů není nijak složitá a hlavně nevyžaduje žádné výrazné zásahy do stavby. Kromě samotné instalace panelů na střechu domu, případně na vhodné místo na zahradě, je samozřejmě nutné umístit jističe, měřiče, elektroměry, konstrukce a některé další vybavení. V součtu to však není nic, co by vás mělo omezit v pohodlném bydlení na delší dobu.

Jak dlouho vydrží?

Solární panely jsou charakteristické dlouhou životností, která je většinou garantována na 15 až 20 let a stále se prodlužuje. Fakticky jsou panely funkční ještě déle, ale po uplynutí garantované životnosti klesá jejich účinnost. Navíc jsou solární panely bezporuchové a nevyžadují žádnou údržbu.

V případě, že hledáte způsob, jak mít částečně energeticky soběstačný dům a ušetřit tak významnou část nákladů na domácnost a navíc ulehčit životnímu prostředí, pak jsou pro vás solární panely a solární kolektory vhodným řešením.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 − thirteen =