Kuchyňská baterie – podrobný průvodce jejím nákupem

Kdyby se vás někdo zeptal, co podle vás neodmyslitelně patří k interiéru kuchyně, asi by jedna z nejčastějších odpovědí byla „kuchyňská baterie“. A je to pravda, bez tohoto základního prvku je takřka nemožné dobrou kuchyni vybudovat. Ovšem je potřeba si dát pozor, abyste koupili tu správnou. Pečlivý výběr je pro váš budoucí komfort při práci klíčový, proto byste ho neměli podcenit. Abychom vám ušetřili trochu času a poradili vám, na co se zaměřit především, připravili jsme si pro vás průvodce nákupem baterie, který by vám měl rozhodnutí trochu usnadnit.

Kuchyňská baterie nástěnná a stojánková

Kuchyňské baterie existují v zásadě ve dvou různých typech – stojánková nebo nástěnná. Pokud sáhnete po stojánkové, pak je potřeba si pohlídat otvor ve dřezu, který musí baterii odpovídat. Bude-li větší, popřípadě menší, nebudou vám k sobě tyto dva díly kuchyňské skládačky sedět. Naopak nástěnná baterie, kterou člověk využije, když je přívod vody ve zdi nad dřezem, má svůj vlastní klíčový parametr a tím je rozteč přívodu teplé a studené vody. Tedy vzdálenost mezi jednotlivými trubkami. Ta musí být stejná, jakou mají přívody ve zdi, jinak baterii do kuchyně nepřipevníte.

Kuchyňská baterie

Různě pohodlné druhy ovládání

Z hlediska ovládání můžeme baterie opět rozdělit do dvou skupin, na pákové a kohoutkové. Rozdíl je v řízení přítoku vody a regulaci teploty. Pákovou baterii ovládáte s pomocí páky, kterou zvedáte a teplotu upravujete jejím točením doleva nebo doprava. Kohoutková naopak využívá otáčení jednotlivých kohoutů pro teplou a studenou vodu, regulace je tedy spíše pocitová a intuitivní než přesná. Základním problémem tohoto systému je, že jde o zdlouhavější cestu, při níž proteče více vody. Záleží tedy pouze na vás, jaká je vaše priorita. Páková baterie se snáze ovládá a je šetrnější, kohoutková zase lépe vypadá.

Materiál vnitřní a vnější – najděte rovnováhu mezi designem a kvalitou

Další dělení baterií, které se hodí zmínit, je podle užitého materiálu. Ale pozor, tady je potřeba rozlišovat. Jiné je totiž složení na povrchu a jiné uvnitř baterie. Povrchový plášť hraje významnou roli pro výsledný design baterie a nabízí široké spektrum variant – nerez, granit, mosaz, bronz, chrom,… Ovšem pro životnost a kvalitu je mnohem důležitější materiál vnitřního těla. Ten musí být dostatečně odolný, aby se na něm co možná nejméně usazoval vodní kámen a aby ho nepoškodil tlak uvnitř vodovodu. Doporučujeme tedy v tomto ohledu baterie s tělem z mosazi.

Designová charakteristika

Pro celou řadu z vás bude jistě hrát velmi výraznou roli design baterie, a určitě to není chyba. Kdo by nechtěl mít doma pěkně zařízenou kuchyni s příjemnou atmosférou, ve které bude radost pracovat. Ale k tomu je potřeba vhodný výběr veškerého vybavení, včetně již zmíněné baterie. Tu byste určitě měli sladit se dřezem, ať již materiálově, tak i velikostí a tvarem. Popřípadě koupit nerezovou, ta se bude hodit ke každému typu dřezu. Barevně a tvarově by ale měla být v harmonii i se zbytkem kuchyně – do retro kuchyně pořiďte kohoutkovou, do moderní zase pákovou, nejlépe kovovou, a tak dále.

Sprcha je výhodou, usnadní vám manipulaci

Velmi příjemným zařízením je u dřezové baterie sprcha. Její hlavice totiž umožňuje efektivnější průtok vody, a pokud je vysunovací (což by u sprchových baterií mělo být běžné), pak i mnohem snazší manipulaci. Potřebujete napustit vodu do kastrolu, který je na kamnech? Místo složitého přenášení a manévrování ve dřezu stačí vytáhnout sprchovou hlavu a napustit vodu přímo nad kamny. Určitě si takto ušetříte spoustu práce.

Technologie navíc

Dnešní doba je doslova přesycená moderními technologiemi. Není tedy nic zvláštního, když se v obchodech objeví kuchyňská baterie, reagující na dotek. To může být výhoda, pokud máte špinavé ruce, ale potřebujete pustit vodu. Stačí se v určitém místě dotknout kteroukoliv částí těla, takže rukama nic neumažete. Některé jdou dokonce tak daleko, že mají vlastní senzor pohybu, který vodu spouští. Jiné zase baterie umožňují nastavení teploty automaticky, aniž byste museli hýbat pákou nebo kohoutky. Detaily, jako je svítící voda, pak stačí pouze zmínit. Praktický význam nemají, ale pokud si za ně budete chtít připlatit, proč ne? Určitě jsou efektní.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighteen − 5 =