Funkční okna vám mohou pomoci ušetřit tisíce korun ročně

Vysoká spotřeba tepla je vzhledem k aktuálním cenám surovin typu uhlí, plyn, případně elektřina pro celou řadu domácností problém.

I když vláda naznačila možnosti finanční pomoci firmám i rodinám v nadcházející topné sezóně, je přeci jen efektivnější se snažit mít spotřebu mnohem nižší než v minulosti. Dost tomu může pomoci i kvalita oken.

Jak udržet teplo doma?

Navodit si doma tepelnou pohodu není většinou problém. Stačí jen správně nastavit termostat. Potíž však tkví v drahých energiích, kvůli čemuž už lidé netopí podle svého přání, ale spíše dle finančních možností.

Blížící se podzim, a hlavně zima budou pro celou řadu rodin i firem zatěžkávací zkouškou, jelikož ceny elektřiny, potažmo plynu právě tehdy dosáhnou svého vrcholu.

Řešením nemusí být pouze stažení teploty na minimum a teplé oblečení. Je možné provést i pár preventivních opatření, která jsou obdobně účinná, avšak daleko komfortnější.

Kdo nechce v zimě chodit v kožichu venku i doma, ten by měl uvažovat o venkovních okenních roletách, které dokáží velmi dobře fungovat také jako tepelná bariéra. V létě nepustí dovnitř horký vzduch, v zimě zase ten studený.

Obchodným způsobem se dají použít i kvalitní žaluzie do oken. Aby však toto řešení slavilo úspěch, je potřeba nainstalovat žaluzie do všech oken v domě. To samé samozřejmě platí i o roletách.

Okna musí těsnit

Pokud skrze okna profukuje, ani sebelepší žaluzie, případně rolety nepomohou. Okenní těsnění je nezbytné v pravidelných intervalech kontrolovat. Kdo se v této problematice nevyzná, měl by si na prohlídku a případné seřízení oken pozvat profesionály.

Nejedná se o cenově náročnou službu, a i těsnění do oken je docela levné. Rozhodně se jedná o mnohem výhodnější investici než následně platit majlant za energie kvůli unikajícímu teplu. Navíc těsnění vydrží fungovat klidně i pár let bez problémů, takže jeho výměna určitě nepatří mezi každoroční povinnosti.