Fotografie: Termobox pro pekařské přepravky

Plastové přepravky jsou zdaleka nejlepší

Přeprava zboží vždy závisela nejen na logistice, ale rovněž i na vhodných přepravkách. Kdysi se k tomuto účelu používaly hlavně dřevěné bedny, které byly dost kvalitní, ovšem měly také spoustu chyb a v současné době už jsou většinou nevyhovující. Proto byly nahrazeny plastovými přepravkami.

Vydrží skoro všechno

Člověk by to při pohledu na umělohmotné židle nikdy neřekl, ale plast umí být i velmi houževnatý, jinak by se z něj přepravky nikdy nemohly vyrábět. Dokáže vydržet otřesy i působení různých cizorodých látek včetně mnoha druhů kyselin. Samozřejmě, že existují i takové, které plast roztaví během pár vteřin. Ty ovšem obvykle cestují ve skle.

Plast se velmi dobře udržuje v čistotě. Proto je také bezproblémové v něm převážet i zboží citlivé na hygienu, třeba potraviny. Na rozdíl od mnoha jiných materiálů plast nenačichne, respektive se dá případné aroma docela snadné odstranit kartáčem a vodou. Proto se v jedné bedně může převážet pokaždé zcela něco jiného.

Pro dálkovou přepravu se často používají verze s GPS čipem, díky kterému je možné sledovat jejich polohu v reálném čase. Takto lze přijít třeba na krádeže, případně se tímto způsobem dá najít zatoulané zboží.

Plast se rovněž používá pro výrobu termoboxů. Tyto boxy dokáží udržet svůj obsah na stejné teplotě, aniž by je bylo potřeba aktivně chladit, případně rozehřívat.

Doprava v obchodech

Ve velkých skladech se bedny obvykle dopravují s pomocí speciálních ještěrek, nicméně na místech, kde není příliš mnoho prostoru, se k tomuto účelu spíše používá plastový vozík pro přepravky.

Ten je ponejvíce využíván hlavně v menších skladištích, a hlavně v obchodech. Prohánět se s nákladem kolem blízko postavených regálů dost dobře nejde, nicméně s vhodným vozíkem to není žádný problém. Jeho výhodou není pouze lepší manévrovatelnost než u motorové konkurence, ale také příznivá cena.