Jak vybrat sprchový kout?

Rozhodli jste se pro sprchový kout z důvodu úspory místa v koupelně, nebo vám jde o nižší spotřebu vody? Upřednostňujete rychlejší hygienu? Pohnutky, které vás vedly k rozhodnutí pořídit si sprchový kout, nejsou až tak podstatné. Mnohem důležitější je výběr takového sprchového koutu, jenž uspokojí všechny vaše představy a potřeby.

 

  • Vycházejte z rozměrů koupelny

 

Jestli  nemáte koupelnu velkou jako veřejné lázně, musíte se chtě nechtě řídit jejími rozměry.

Sprchové kouty se vyrábí v typizovaných velikostech, nicméně problém nepředstavuje ani sprcha na míru. Kromě samotného místa pro sprchový kout musíte počítat i s prostorem před ním. To kvůli otevírání dveří a bezproblémovému vstupu do sprchy.

 

  • Tři druhy konstrukcí

 

Především v minulosti jste se setkávali nejčastěji se sprchovými kouty celorámovými, kde jsou skla vsazena do hliníkové konstrukce, vynikají větší odolností. Půlrámové konstrukce jsou bez svislých rámu, v porovnání s celorámovými  působí na pohled odlehčeně a elegantněji. Designovou záležitostí jsou pak bezrámové konstrukce sprchových koutů, tvořeny pouze bezpečnostním sklem a panty.

 

  • Způsoby otevírání sprchových dveří

 

Posuvný systém se hodí do opravdu malých koupelen, nevyžaduje skoro žádný prostor pro manipulaci se sprchovými dveřmi. Předpokladem k jejich bezvadnému fungování jsou pojezdy s kolečky o průměru alespoň dva centimetry, nebo patentovaný systém AntiBlock využívající místo koleček kluzák.

Zalamovací systém umožňuje maximální prostor pro vstup do sprchy, představuje prostorově nenáročnou variantu dveří. Výhodou je, stejně jako v případě posuvného systému, že kapky vody po otevření dveří nestékají na podlahu ale přímo do sprchového koutu.

Otevírání dveří pomocí pantů neboli klasické otevírání je vhodné pouze do prostorných koupelen. Nevýhodou tohoto otevírání je stékání vody přímo na zem. Při výběru by jste měli vybírat takové sprchové dveře, které jsou vybaveny mosaznými panty a chromovanou povrchovou úpravou.

Pivotové  otevírání funguje pomocí otočného čepu. Dveře nedisponují velkým počtem svislých profilů, působí elegantně, malou nepříjemností jsou kapky na podlaze, jelikož i tyto dveře se otevírají ven.

 

  • Vanička versus odtokový žlábek

 

Pokud jde o dno sprchového koutu, nabízí se dvě možnosti. Vaničky vyrobené obvykle z keramiky, akrylátu, smaltu nebo mramoru mohou úspěšně suplovat vanu pro malé děti, hloubka některých z nich je totiž i více než  pár centimetrů.

Odtokový nerezový žlab vyžaduje, aby vaše podlaha v koupelně byla precizně vyspárovaná a rovná. Vhodnější je dlažba středního nebo menšího formátu a to právě kvůli vyspádování směrem k odtoku. Žlábek vybírejte podle kapacity průtoku, jeho umístění (v prostoru, u zdi), a dle sifonu, nezapomeňte také na alespoň jeden centimetr vysokou prahovou lištu.

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

11 + 17 =