Jak čistit plynový gril?

Jakmile večerní teploty přestanou na jaře klesat k jednociferným hodnotám, dostane našinec chuť na grilované maso pěkně pod širým nebem. Na příslovečné lámání chleba ale dojde ještě před tím, než na talíři přistane první propečený steak. Bude to v momentě, kdy vytáhneme plynový gril schovaný na podzim a podíváme se, v jaké je po zimě kondici.

O tom, že na jaře pod plachtou najdeme gril v takovém stavu, v jakém zůstal po poslední podzimní grilovačce (často i horším), není myslím pochyb. Během pár chvil si tedy řekneme, jakou minimální údržbu plynový gril vyžaduje, aby za vynaložené peníze vydržel dost dlouho sloužit, ale také abychom si chuť k jídlu před každým novým použitím nekazili drhnutím mastnoty.

Po každém použití

Pokud zrovna negrilujete jen samé lilky a cukety, vnitřní prostor plynového grilu (spalovací komora) se pokrývá více nebo méně připečenou mastnotou. Ta sice možná chrání kovy proti korozi, ale rozhodně není ani hezká, ani hygienická. Pokud jste někdy slyšeli názor, že bez připečené krusty na mřížce plynový gril nedodá masu správnou chuť, přemýšlejte chvilku o svém zdraví a popusťte uzdu fantazii, co taková uhelnatá vrstva mastnoty všechno obsahuje. Rozhodně ji tam nechceme.

V momentě, kdy je poslední porce na stole a někteří strávníci si už spokojeně hladí břicha, nechte plynový gril ještě pár minut běžet na plný výkon. Mastnota na mřížce a v prostoru spalovací komory všechna nebo skoro všechna zuhelnatí a přestane lepit. Ze všech exponovaných povrchů ji pak snadno dostanete dolů jemným ocelovým kartáčem.

Myslete na to, že součástí některých plynových grilů bývají nepřilnavé plotny, na které s ocelovým kartáčem nesmíte. Stejně tak může ocelový kartáč nechat stopy na nerezovém plechu grilovací komory a na lakovaných nebo smaltovaných poklopech a dvířkách. Čistota všech přilehlých ploch není v rámci sezóny bezpodmínečně nutná. Odstranění viditelných skvrn namokro – tak aby nezaschly – musí bohatě stačit.

Očištěnou grilovací mřížku potřete nebo postříkejte jedlým olejem. Přirozeně brání korozi a vytváří něco jako nepřilnavý povrch.

Údržba plynového grilu jednou za sezónu

Jednou nebo dvakrát za rok je potřeba udělat na grilu trochu víc práce, než jen odstranit připečenou mastnotu. Odvděčí se nám nejen delší životností, ale i bezpečím při práci. Začneme přívodem plynu.

Ať už máte gril na plynovou bombu, nebo na zemní plyn, zpravidla je na přívodu alespoň kousek gumové hadice. Zkontrolujeme ji, jestli není mechanicky poškozená a neuchází. Drobné netěsnosti nezjišťujeme jako Pat a Mat zapalovačem, ale mýdlovou vodou a vyřazeným zubním kartáčkem. Na závěr bombu odpojíme, protože by překážela dalšímu čištění.

Vyjmeme celou grilovací mřížku a umyjeme ji ve vodě za pomocí prostředku na nádobí. Po uschnutí ji, jako obvykle, natřeme nebo nastříkáme tenkou vrstvou jedlého oleje.

Pod mřížkou najdete nerezové nebo lakované stříšky (flavorizéry), které chrání před šťávou trubicové hořáky. Ty také vymontujeme a umyjeme v jarové vodě. Rezavé vyměníme za nové.

Samotné hořáky můžeme očistit přímo na místě, ale pokud víte, co děláte, můžete je také vymontovat. K čištění dírek po stranách, které mohou být zanesené popelem, použijeme třeba párátko. Nerezové hořáky v klidu propláchneme proudem vody, ty ostatní také, ale dbáme na jejich rychlé a pečlivé usušení, třeba na slunci.

Spalovací komoru grilu, poté, co jsme z ní vymontovali mřížku a hořáky spolu s jejich kryty, můžeme umýt hubkou, nebo třeba zahradní hadicí. Opět – pokud je nerezová, je mytí bezpečnější. V ostatních případech dbáme na to, aby někde v grilu nezůstala voda, která by spustila korozi.

Námět: http://www.dokuchynky.cz/clanky/jak-cistit-a-udrzovat-plynovy-gril/

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

four × 4 =