Jaké jsou hlavní zásady při výběru dětské postele?

Aby vaše děti měly během spánku dostatečné pohodlí a ráno vstávaly odpočinuté a připravené na další den, je nezbytně nutné jim do pokojíku obstarat kvalitní lůžko. O tom, jak si vybrat dětskou postel, musíte uvažovat opravdu pečlivě. Jde nejen o komfort, ale především o zdraví a bezpečnost vašich potomků.

Nepodceňujte rozměry

Dětské postele se vyrábějí v mnoha tvarech a rozměrech dle věku. Vždy platí stejné pravidlo jako u dospělých lůžek. Postel má být minimálně o 30 centimetrů delší nežli je výška dítěte. Je ale praktické zvolit větší rozměr, neboť jinak počítejte s tím, že za rok či dva, až dítě povyroste, bude nutné pořizovat nový nábytek. U starších dětí ve školním věku se klidně nebojte zvolit klasická lůžka pro dospělé, mohou je pak využívat i v dospělosti.

Bezpečnost a zdravotní nezávadnost jsou samozřejmostí

Při výběru dětské postele je dále nutné brát ohled na bezpečnost. U malých postýlek pro miminka rozhodně stojí za to investovat do lůžek se zábranami, díky nimž batole nemůže z postýlky při náhlém pohybu vypadnout.

Pokud doma máte více dětí a pořídíte jim patrovou postel, pak volte takový typ, jenž má horní část opět zajištěnou nějakou zábranou či zábradlím.

Jde-li o zdravotní nezávadnost, je důležité si všímat materiálů, z nichž jsou dětské postýlky vyrobené. Ideální je stav, kdy nebyly použity žádné druhy materiálů, které způsobují alergické reakce. Zdaleka nejvhodnější je dřevěná konstrukce, jež je navíc ideální i z hlediska stability, tudíž i bezpečnosti.

Roli samozřejmě hraje i kvalita matrace a zejména povlečení, což je ale jiný problém, který nyní není zapotřebí více zmiňovat. Snad jen stačí uvést, že pro děti je nejvhodnější středně tvrdý typ matrace. Pokud jde o lůžkoviny, pak volte modely, které jsou vysoce prodyšné a antialergenní.

Prostor místnosti ovlivní volbu lůžka

V mnoha bytech je problém s nedostatkem místa. Hlavně jde o pokoje v bytech panelových domů. Jestliže v místnosti žijí třeba 2 děti a každému z nich pořídíte samostatnou postel, nemusí zbýt dost prostoru pro další nábytek a místo ke hraní či plnění školních povinností. V tom případně se vyplatí investovat do již zmíněné dětské patrové postele. Šetří místo, navíc pro děti může být i atraktivní. Díky ní půjdou každý večer s větší chutí spát. Patro je lepší obsadit starším dítětem, je u něho menší pravděpodobnost, že z něj spadne.

U patrové postele je obvykle žebřík. Pro větší bezpečí dítěte, které spí nahoře, je ale vhodné pořídit model se schůdky. Lépe a snadněji se mu pak bude dostávat nahoru do postele a zpět dolů.

Modely dětských postelí jsou v nabídce tuzemských obchodů celkem rozmanité. Kromě všech výše uvedených parametrů tak své ratolesti můžete dopřát i efektní typ spaní. Velmi zajímavá je kupříkladu dětská auto postel, jež je vhodná hlavně pro chlapce. Takovýto model výrazně přispěje k tomu, že dítě bez problémů získá potřebné návyky a bude chodit spát bez větších námitek.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × 2 =