Jak na rekonstrukci starého domu?
Zdědili jste, nebo koupili starý dům, a stojíte před jeho rekonstrukcí? Poradíme vám, jak na ni! Starší zástavba jde momentálně na dračku. O staré domy, chaty, chalupy i panelákové byty s původním jádrem je enormní zájem. Důvodem je jejich nižší cena.
Ve srovnání s cenou nových bytů tedy určitě. Rekonstrukci takového objektu si ale dobře propočítejte. Ideálně před samotnou koupí. Mohlo by se totiž stát, že takový rekonstruovaný starý byt či dům vás ve výsledku vyjde dráž než dům nový.
Rekonstruovat starý dům, nebo postavit nový?
Rekonstruovat, nebo stavět? Co odborník, to jiná odpověď. Obě varianty totiž mají svá pro a proti. Dům na zelené louce si můžete postavit tzv. od píky. Vložit do něj sama sebe, vtisknout mu svou tvář. V případě rekonstrukce domu vždy musíte vycházet ze stavby samotné, což někdy bývá velmi limitující.
Toužíte po osobitém domě s charakterem?
Zbourat starou ruinu a postavit místo ní moderní dům zkrátka ve výsledku mnohdy bývá ekonomičtější. Můžete ale přijít o genia loci, neboli duši starého domu, kterou v novostavbě nenajdete. Jsou to právě staré klenby a cihlové zdi, které nemovitostem dávají osobitý charakter a o něž byste se neměli nechat připravit. Toužíte-li po osobitém domě s charakterem, je rekonstrukce rodinného domu rozhodně správnou volbou.
Zrevidujte stav nemovitosti
Ještě před tím si ale odbornou firmou nechte zrevidovat celkový stav nemovitosti. Abyste se neocitli před neřešitelným či finančně enormně náročným problémem, který nakonec vyřešíte zbouráním nemovitosti. Pod největším drobnohledem by měly být především střecha, podlahy a stropy. Odborník vám hned zkrátka nalije čistého vína a doporučí, jestli má smysl se do rekonstrukce pouštět, či nikoliv.
Vytvořte si plán a rozpočet
K tomu, aby vás rekonstrukce nezruinovala, se budete muset držet několika základních pravidel. Prvním je vypracování plánu a stanovení rozpočtu. Ideálně takového, abyste se vyhnuli jeho častému navyšování. Zdůrazňujeme pojem častého. Opravy, s nimž jste nepočítali, vás zřejmě neminou.
Přemýšlejte o dispozici!
Jste spokojeni se stávající dispozicí domu? Budete z ní vycházet, nebo ji kompletně měnit? Rozhodnete-li se pro bourání stěn a změnu celkové dispozice domu, neobejdete se bez stavebního povolení a posudku statika.
Jak jste na tom s vlhkostí?
Staré domy mívají problémy s vlhkostí. Jak je na tom ten váš? Do obrazu vás dostane vlhkoměr. Pokud hodnoty nebudou v normě, zřejmě jedním z prvních stavebních úkonů bude vysušení a odizolování objektu. Následované instalací vhodného topného systému.
Obraťte se na specialisty
Jakékoliv zásahy do bytového jádra a statiky domu opět svěřte specialistům. V případě neodborných zásahů svépomocí vám hrozí nejenom pokuta ze strany stavebního úřadu, ale ohroženi byste mohli být i na životě. Celá stavba by vám také mohla spadnout na hlavu. Sami se nepouštějte ani do rekonstrukce kuchyně a koupelny.
Není toho zrovna málo, že? Pokud toho budete mít až nad hlavu, což mít budete, snažte se soustředit na výsledek. Tedy váš nový domov. Domeček jako klícka, jemuž nebude co vytknout. Tak hodně štěstí!
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!