Jak pečovat o zahradu na podzim

zahrada-podzim

Podzim je obdobím, kdy vrcholí práce na zahradě. Celoroční proces údržeb se uzavírá, vše živé se připravuje na zimní odpočinek. Zahradu nelze zamknout a odejít, vždy je nutná pravidelná údržba.  Snad všichni mají v zahradě trávník. A ten je nutné zalévat, sekat a přihnojovat. Přichází na řadu stromy a keře, náročnější na údržbu jsou záhony trvalek, skalničky, zvláštní péči potřebuje i jezírko.

Kvalitní trávník nebude pěkný bez řádné péče

Trávník potřebuje dostatek světla, vody a živin. Žel i po půdě bohaté na živiny zatouží plevel, mech, krtci a jiní škůdci. Údržba trávníků zahrnuje nejen sekání a čistění, ale i hnojení, zavlažování, pletí, válcování, zarovnávání krajů, upravování povrchu, vertikulaci, provzdušňování a ochranu proti škůdcům a chorobám. Mezi náročnější úkony patří provzdušňování a vertikutace, která zlepšuje kvalitu starších trávníků.  Pokud jste nároční na svůj vzhled zahrady a máte velkou plochu, oslovte raději odborníka nebo zahradnickou firmu.

Různé rostliny potřebují různou údržbu

Rostliny musíme zalévat, okopávat, hnojit, přesazovat, doplňovat a chránit proti škůdcům. Některé rostliny zůstávají v půdě po celý rok, jiné se vybírají a odkládají na přezimování. A pokud máte živý plot, vyžaduje každý rok speciální řez.  Voda v zahradě nesmí chybět, zavlažování se stává nezbytností. Zavlažovací systémy mohou mít v zahradě různý rozsah a technickou úroveň.   Péče o jezírko nevyžaduje zvláštní odbornost, zvládne to i méně zkušený majitel.  Údržby okrasných zahrad nikdy nepodceňujte!  Altány, pergoly a jiné stavby ze dřeva taktéž vyžadují ošetřit a ochránit před zimními povětrnostními vlivy. Při nanášení nátěrů dbáme na teplotu vzduchu.

Nezapomínáme na bylinky

V období zimního odpočinku je třeba dbát i o bylinky. Přemístíme je do světlé, ale chladné místnosti.  Pravidelně je kontrolujte, v zimě jsou náchylnější k napadení chorobami nebo škůdci.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × one =