Jak vybrat matraci, díky níž se budete probouzet odpočatí?

Každý chce po ránu vstávat svěží a plný energie, neboť vydatný spánek podporuje dobrou náladu. A to je ten správný start do nového dne. Zárukou dostatečného nočního odpočinku je pohodlná matrace, která bude udržovat vaši páteř v přirozené poloze. Na co se při jejím výběru zaměřit?

Dlouhodobé spaní či občasné přespání?

Při pořizování matrace hraje hlavní roli její účel. Je určena k pravidelnému používání nebo příležitostnému spaní třeba v pokoji pro hosty nebo na chalupě? V takovém případě postačí rozměr matrace 80×200, popřípadě matrace rozkládací. Pořizujeme-li si matraci pro sebe ke každodennímu použití, vybíráme z řady latexových, taštičkových a matrací z paměťové pěny. Vyznačují se totiž dlouhou životností. Měli bychom mít ovšem na paměti, že po 5-10 letech je z hygienických důvodů doporučována výměna matrace.

Tvrdost matrace ovlivňuje kvalitu spánku

Výše uvedené typy matrací se od sebe odlišují nejen zpracováním, ale hlavně tvrdostí. Pokud upřednostňujete spaní na měkkém, volte matrace latexové, ze studené či paměťové pěny. Krásně vás obemknou a nikde netlačí. Proto jsou doporučovány zejména starším lidem a při kloubních potížích. Středně tuhé matrace jsou pomyslnou zlatou střední cestou. Jedná se o typy latexové, sendvičové, pružinové a taštičkové. Tvrdé matrace jsou určeny pro osoby s vyšší váhou, jako výztuha jsou používány kokosové vlákno nebo koňské žíně.

Dopřejte si to nejlepší

Stojíte před otázkou, zda si pořídit na dvojlůžko matraci partnerskou či dvě samostatné? Zvolte raději dvě matrace 90×200. Každý z partnerů si tak můžete vybrat matraci, která mu bude vzhledem k míře tvrdosti nejvíce vyhovovat. Komfortní spánek vám zajistí její výška min. 15 cm. Zajímejte se rovněž o nosnost matrace, která by měla převyšovat vaši hmotnost alespoň o 5 kg.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 − 4 =