Osvětlení interiéru: LED technologie v hlavní roli

Vybavujete domácnost svítidly a uvažujete, jaká by se vám nejvíce hodila? Pokud ano, měli byste především myslet na technologii svícení. Na trhu existují klasické vláknové žárovky, takzvané úsporky a LED svítidla. Z hlediska pořizovací ceny se dostanete nejníže s klasickými wolframovými vláknovými žárovkami a naopak nejdražší jsou LEDky. Přesto se jedná o nejúspornější a nejkvalitnější technologii, která dnes existuje. Proč? Na to si odpovíme v následujících řádcích.

Maximální úspora elektrické energie

V první řadě je třeba říct, že LED žárovky jsou mnohem úspornější. Jsou totiž založeny na jiném principu než ty klasické s wolframovým vláknem. U nich jde drtivá většina elektřiny na vznik tepla a minimum na svícení. LED technologie funguje jinak. Elektřina se proměňuje ve světlo a teplo vzniká pouze jako vedlejší produkt v minimálním množství. Standardní žárovku se spotřebou 60 W nahradí bez větších problémů LEDka mající pouhé 4 W. Při dlouhodobém svícení dochází k úspoře přesahující 80 %, což už je skutečně hodně. Máte-li stropní svítidla s mnoha žárovkami, úspora je logicky ještě vyšší.

Vydrží opravdu dlouho

Máte strach, že vydáte za LED žárovku hodně peněz a může se neustálým blikáním opotřebovat a přestat fungovat? Ano, skutečně se tak stát může. Ale jen tehdy, narazíte-li na vadný kus. V tom případě využijete dvouleté záruční doby a výměnou dostanete nový kus. Obecně se uvádí, že svítivost LEDek se pohybuje okolo 50 000 hodin. Neustálé vypínání a zapínání svítidel není problémem. Pro zapínání osvětlení čidlem jsou optimální.

Hodí se do každé místnosti

Nikde není psáno, že byste museli mít osvětlení do kuchyně či koupelny řešeno prostřednictvím klasického lustru, případně jiného tradičního svítidla. Vhodná jsou například bodová světla, LED pásky, případně LED reflektory do exteriéru nebo velkého prostoru dílny či garáže. Výbornou volbou je inteligentní osvětlení Philips Hue.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

1 × 2 =