odhad ceny nemovitosti uvod

Víte, kdy rozhodně vyhledat profesionální odhad ceny nemovitosti?

Odhad ceny nemovitosti je doslova nejzásadnějším momentem každého prodeje nebo nákupu nemovitosti. Chybný odhad vás totiž může stát i milióny. Víte, kdy stoprocentně nechat odhad ceny nemovitosti na odborníky?

Je více důvodů k odhadu ceny nemovitosti než jen její prodej

Hned zkraje lze konstatovat, že v případě majetkového vyrovnání, exekucí, soudních sporů či hypoték byste se do odhadu ceny nemovitosti rozhodně neměli pouštět sami. Často to ani udělat nemůžete. Právě v situaci, kdy jde o soudní spor, exekuci a podobné, byste měli využít soudního znalce a při žádosti o hypotéku k vám zas banka pošle svého bankovního odhadce. Při nákupu a prodeji tu však je větší prostor pro váš vlastní odhad. Jak na něj a kdy ho použít?

Kdy a jak na odhad ceny nemovitosti?

Vlastní odhad ceny nemovitosti je rozhodně ideální první fází nákupu nebo prodeje. Můžete s ním zjistit, zda není vytoužená nemovitost příliš drahá nebo kolik byste asi prodejem mohli získat. Nejlepší je pro odhad srovnávací metoda, s jejíž pomocí zjišťujete tržní cenu nemovitostí srovnáváním podobných nemovitostí v podobné lokaci. Více jsme o metodách psali již v článku o tom, Jak na přesný odhad ceny nemovitosti.

K tomuto srovnávání ale rozhodně nepoužívejte inzerci realitních serverů. Z inzerátů totiž nezjistíte, zda byla cena stanovena správně. Můžete se proto dopustit stejné chyby jako inzerenti. Vycházejte vždy jen z databází realitních kanceláří, z cenových map nebo z katastru nemovitostí. Tam všude naleznete skutečné prodejní ceny nemovitostí. Co ale dělat, když k nim nemáte přístup? Pak se o odhad můžete pokusit sami dle určitých faktorů. Jaké jsou?

Jaké faktory vám pomohou s odhadem ceny nemovitosti?

Výměra nemovitosti – Důležitým ukazatelem ceny nemovitosti je její vnější i vnitřní výměra v m2, přičemž vnitřní výměra pokojů apod. je obvykle dvakrát dražší než vnější výměra teras, zahrad apod. Dále pak platí, že čím menší je byt, tím dražší je 1 m2, čím je ale byt větší, tím je samozřejmě větší jeho cena.

Umístění nemovitosti – Lokalita se neprojevuje na ceně jen tím, v jakém městě se nemovitost nachází, ale také tím, jak dostupná je. Byty a domy u autobusu tramvaje či metra jsou až 10-15 % dražší. Velkou roli hraje taky občanská vybavenost v okolí, tj. školky, obchody, hřiště apod.

Dispozice nemovitosti – Cenu vašeho bytu také ovlivní, když má neprůchodné pokoje, toaletu oddělenou od koupelny nebo kuchyňský kout v obýváku. Všechny tyto věci totiž zájemci obvykle upřednostňují. Až o 5 % pak jeho cenu ovlivní i orientace na jih a vyšší cenu mají také byty ve vyšších patrech než v přízemí.

Stav nemovitosti – Do stavu nemovitosti náleží stáří nemovitosti, typ užitých materiálů, stav elektroinstalace, způsob vytápění, zda je po, nebo před rekonstrukcí nebo i úroveň stavu oken.

Typ vlastnictví nemovitosti – Záleží též, zda je byt v osobním nebo družstevním vlastnictví. Nemovitosti v osobním vlastnictví jsou obvykle o 10 až 20 % dražší.

Jak tedy sami vidíte, je tu spoustu faktorů, které musíte sami všechny podchytit a řádně ocenit. To není snadné. Naštěstí tu jsou i další pomůcky.

 

Proč jít do online odhadu ceny nemovitosti zdarma?

Jak jste mohli vidět, samostatný odhad ceny nemovitosti není nic snadného. Pokud se na to necítíte, je namístě pomoc v podobě online odhadu ceny nemovitosti zdarma pomocí kalkulačky nebo odhadu zdarma od realitní kanceláře. Problém těchto odhadů je však v tom, že jsou pouze orientační.

V realitní kanceláří RE/MAX Delux proto zvyšujeme přesnost odhadu tím, že se ptáme kromě počtu pokojů a výměry také na lokaci, popis nemovitosti, její typ a další věci. Vše pak můžete snadno, zdarma a bez závazků vyplnit v online formuláři pro odhad ceny.

Tento odhad však doporučujeme zejména jako první krok či potvrzení toho, zda není vytoužená nemovitost předražená nebo zda jste se nějak výrazně s vaším odhadem neminuli. V ostatních případech rozhodně vyhledejte profesionálního odhadce.

Proč jít za odhadcem ceny nemovitosti?

Protože v odhadu ceny nemovitosti hraje roli mnoho faktorů, cena dvou stejných bytů 2+1 se může klidně lišit i o několik miliónů. Byla by pak škoda o takové peníze přijít. S odhadcem se vám to nestane. Navíc má i další zásadní výhodu, pokud je to odhadce z realitní kanceláře dokáže navýšit cenu vaší nemovitosti i o desítky procent. Ví totiž, jak vaši nemovitost prezentovat, jaké úpravy se vyplatí udělat i jak ji připravit na návštěvy zájemců. V RE/MAX Delux dokážeme takto navýšit cenu vaší nemovitosti až o 17 %.

Na kolik vás vyjde odhad ceny nemovitosti a jak probíhá?

Odhad ceny pozemku běžně stojí asi 2 tisíc Kč, odhad ceny bytu4 tisíce Kč a odhad ceny domu je tím dražší, čím více listů vlastnictví nebo pozemků k domu patří. Návštěva odhadce pak trvá zpravidla hodinu a odhad získáte nejdéle do týdne. Více jsme o tom ostatně již psali v článku o tom, Jak udělat správný odhad ceny nemovitosti?

Kdy chtít profesionální odhad ceny nemovitosti?

Rozhodně se na profesionály obraťte, pokud jde o soudní spor a podobné záležitosti. Jestliže pak nemáte přístup k databázím realitek nebo cenovým mapám nebo odhad vámi prodávané nemovitosti nezvládnete sami, též jděte za profesionály. Za profesionálem jděte i tehdy, když byste rádi za svou nemovitost dostali maximu. Ostatně cena profesionálního odhadu je oproti možné ztrátě třeba i miliónu korun zanedbatelná.

Máte zájem o online odhad ceny nemovitosti zdarma nebo byste rádi zkušeného odhadce? Ozvěte se nám.