garážová vrata

Výběr garážových vrat podřiďte jejich vlastnostem, cena nemá být hlavním faktorem

Součástí většiny větších rodinných domů jsou také krytá garážová stání. K jejich zabezpečení je nutné si pořídit vhodná vrata. Jaké v tomto směru máte možnosti a dle čeho se řídit?

Klasická řešení

V případě, že přeci jen chcete ušetřit, byť by cena u těchto produktů asi neměla být na prvním místě, dají se vybrat tradiční výklopná vrata. Jedná se o nejlevnější modely, u nichž je ale zapotřebí počítat s tím, že při manipulaci zabírají dost místa vně pozemku. Nejsou tedy vhodná v okamžiku, kdy garáž přímo sousedí s veřejným prostranstvím, zejména chodníkem, potažmo dokonce silnicí. Během otevírání a zavírání by pak totiž překážela ve volném průchodu a průjezdu.

Poměrně levnou záležitostí jsou posuvná vrata. Moderní verze se dají ovládat až na několik metrů, takže při vjezdu do garáže nemusíte vůbec vystupovat z automobilu. Výhodou je fakt, že nezaberou žádné místo uvnitř samotné garáže, protože se zasouvají k jedné z jejích stran.

Moderní varianty

Chcete-li praktický, avšak zároveň elegantní model, dají se zvolit rolovací vrata. Při otevírání se navíjejí do schránky, která zpravidla bývá nainstalovaná přímo nad stavebním otvorem garáže. Jsou tedy vhodná spíše do prostornějších objektů s vyššími stropy.

Ještě precizněji působí sekční vrata, jsou dnes asi vůbec nejpopulárnější. Mají nejlepší tepelnou izolaci, takže se skvěle hodí do garáže, již chcete vyhřívat během chladného období. Zbytečně pak skrz ně neuniká naakumulované teplo zevnitř domu. Sekční garážová vrata jsou však ve srovnání s ostatními výše uvedenými modely přeci jen trochu dražší.

Specifickou záležitostí jsou dvoukřídlá vrata. Používají se spíše v průmyslových podnicích, dají se ale samozřejmě instalovat také u soukromých objektů, pakliže například máte garáž pro více aut.