Fotografie: kácení stromů

Rizikové kácení stromů je práce pro profíky na výškové práce

Mnoho lidí si myslí, že mít les je něco nádherného a poetického. Procházet se po vlastním pozemku, sbírat houby a poslouchat zpívající ptáky se může jevit jako příjemná idylka. Přeci jen, kdo může říct, že vlastní kus divoké přírody, že? Ale kdo už les opravdu má a stará se o něj, tak ví, že to až taková pohádka není. Ba právě naopak.

Les svým majitelům přináší víc starosti než radosti

Les je opravdu kus divoké přírody – a to se vším všudy. Žijí v něm zvířata, řádí v něm přírodní živly i parazité. Majitel lesa musí pečovat o stromy po polomech, o stromy suché, hnijící či napadané kůrovcem. Pokud vám les zdevastuje kůrovec, je na vás vysadit les nový… a tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Nakonec se vidina idylky v srdci panenské přírody rozplývá a zbývá práce.

Někdy jsou stromy příliš blízko u sebe na to, aby přirozeně spadly na zem. Jindy vichřice vzrostlý smrk neporazí, jen ho vyvrátí tak, že každou chvíli hrozí, že spadne. Na někoho nebo na něco. A to jako majitel lesa nechcete.

Kácení stromů svépomocí nedoporučujeme – může jít o život

Pouštět se do kácení svépomocí je velmi rizikové. Pokud nejste profesionál, který má k dispozici speciální nástroje a techniku, do rizikového kácení se nepouštějte. Kácení stromů, které jsou blízko u sebe, je práce pro profesionály na výškové práce. Ti mají k dispozici stromolezeckou a lanovou techniku.

Výškaři nekácí jen v lese – pozvat si je můžete i ke kácení na zahradě

Výškaři mají s kácením stromů bohaté zkušenosti. Zabývají se kácením stromů v blízkosti domů či elektrického vedení. Nemusíte se ale zdráhat je pozvat ani ke kácení, které se na první pohled tak rizikové nezdá. Přizvěte je klidně ke kácení jabloně na vaší zahradě. Minimálně budete mít jistotu, že bude práce odvedena profesionálně a nikdo neujde k úhoně na zdraví.

Pokud máte les, který potřebujete péči, neváhejte a na náročnou práci přizvěte profesionály. Vaše zdraví vám poděkuje.