Fotografie: odsávací zařízení

Seznamte se s šikovnými pomocníky pro odsávání, lisování, briketování a drcení odpadu

Vlastníte-li truhlářskou dílnu či se pohybujete v dřevovýrobě, neobejdete se bez řady důležitých strojů a zařízení, které vám pomohou s výrobou. Ruku v ruce jde s nimi i vybavení, jež zlepší komfort na pracovišti a zároveň si hravě a efektivně poradí s odpadem.

O co se jedná?

Při dřevovýrobě je naprosto stěžejní kvalitní odsávací zařízení, které dílnu zbaví prachu, hoblin a pilin vznikajících při řezání či obrábění dřeva. Odsávání je velmi důležité nejen z hlediska zdraví zaměstnanců, ale též prodlouží životnost strojů. Běžné zametení dílny koštětem skutečně nestačí. Proto se raději svěřte do rukou odborníků, kteří pro vás vytvoří řešení přímo na míru. Na základě výpočtů potřebné kapacity odsávání vám navrhnou optimální odsávací zařízení. Zpravidla je to potrubní systém zajišťující správné proudění vzduchu. Do menších prostor jsou doporučovány odsávače lokální.

Pro tvarování a lisování

V oblasti stolařské, truhlářské a dýhování jsou pro lisování hojně využívány membránové lisy. Jejich značným přínosem je fakt, že dokáží lisovat i vysoce odolné materiály, jimiž jsou HPL lamináty, kamenné dýhy a dekorativní rohože. Díky tomu je lze využít i v jiných odvětvích, z nichž jmenujme především automotive a kolejová vozidla.

Jak zhodnotit odpad?

Vrátíme-li se k truhlářství, je velmi úzce spjato s nadměrnou produkcí odpadu během výroby masivního nábytku. Nabízí se ideální příležitost, jak ho zhodnotit, lépe s ním manipulovat a eliminovat prašnost v dílně. A to díky briketování, které v kombinaci s odsáváním vytvoří bezobslužný a funkční systém zpracování odpadu. Své využití nalezne také ve strojírenství pro briketování třísek z obrábění. Další možností je drcení odpadu, a to nejen dřeva, ale též obalových materiálů a plastů.