Víte, jaký typ zahrady je pro vás ten pravý?

Zahrada ve většině lidí vyvolává velice příjemné pocity. Cítí se v ní uvolněně a v naprosté harmonii. Tyto prostory totiž slouží zejména k relaxaci a odreagování po dlouhém pracovním dni. Každý z nás si však svou vysněnou zahradu a odpočinek v ní představuje trošku jinak.

Někdo si představuje posezení v altánu u hrnku kávy s výhledem na stromky, keře a květiny, jiný zase obdělávání půdy, péči o ovocné stromky a záhony s bylinkami a zeleninou. Každého z nás rozptyluje od starostí něco jiného, a proto jsou zahrady velmi subjektivní záležitostí. Než tedy začnete svou zahradu plánovat a realizovat, měli byste se nejdříve zamyslet nad tím, co od ní vlastně očekáváte. Jaké vůbec existují druhy zahrad a jejich funkce?

Užitková zahrada

Češi vždycky byly a budou zahrádkáři, a právě proto se u nás nejčastěji setkáváme s užitkovými zahrádkami. Jedná se o prostory, které jsou určeny zejména k pěstování ovoce a zeleniny. V takovéto zahradě se setkáváme s množstvím ovocných stromů, nejrůznějšími druhy zeleniny, bylinek, ale také i květin. Tento typ zahrad si však žádá velké množství práce.

Okrasná zahrada

Jak už název napovídá, tyto zahrady mají zkrátka zdobit okolí domu. Velký důraz je kladem nejen na zeleň, ale také trávník. Okrasné zahrady jsou však velmi širokým pojmem a každý je může pojmout úplně jinak. Záleží nejen na tvaru a velikosti zahrady, ale také například na přítomnosti moderních architektonických prvků a podobně.

Přírodní zahrady

Přírodní zahrady jsou to pravé pro milovníky čisté a nedotčené přírody. V této zahradě převládají volně rostoucí porosty, stromy a keře, velmi pěkně jej doplní také jezírko. Tento druh je téměř bezúdržbový a působí velmi harmonicky.

Návrh a realizace

Vytvoření vysněné zahrady bývá mnohdy velmi těžkou a časově náročnou prací. Pokud si potrpíte na detail, přenechejte tuto práci odborníkům, kteří se o návrh a realizaci zahrady postarají.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

13 + five =