Z jakého materiálu si postavit bazén?

bazén-2Plánujete-li si pořídit zahradní bazén do země, neměli byste uvažovat pouze nad jeho velikostí, slanou či sladkou vodou a tím, jestli budete potřebovat schůdky. Velmi důležitým aspektem je materiál, který určuje, jak dlouho vám domácí koupaliště vydrží.

Prefabrikované jsou nejhorší možnost

Položit do země hotový plastový bazén vypadá jako jednoduchá možnost, ale opak je pravdou. Osazení je sice rychlé, jenže takové bazény nevydrží často ani 20 let, mění barvu pod vlivem UV záření, kroutí se vlivem teplotních změn, jejich dopravení na místo je složité a vyrábí se obvykle jen v předem definovaných tvarech. Výčet nevýhod je prostě příliš dlouhý.

Fóliové vám ušetří nějakou tu korunu

Nejlevněji vás vyjde, pokud si necháte do výkopu na drenážní vrstvu položit betonovou desku, namontovat nosnou část stěny a potáhnout PVC fólií. Udávaná životnost je zhruba 10 let. První trhliny se obvykle objeví ve spojích (skládá se z více částí) a pak postupují dále. Toužíte-li po bazénu, který vám vydrží, než děti odrostou, možná vám postačí. Většina lidí ovšem buduje zahradní koupání s delšími vyhlídkami.

Laminátové a keramické s nejlepším poměrem ceny a kvality

Laminátové a keramické zahradní bazény můžeme shrnout do jedné kategorie, protože keramika je jen povrchovou úpravou, pod níž se skrývá laminát. Keramická úprava působí luxusněji, ale je dražší. Většina lidí tedy sáhne po klasickém laminátu s životností 30 – 50 let. Jak je to možné? Jsou totiž vytvořené z jednoho kusu, a proto u nich nevznikají trhliny ve svárech.

Albistone přináší revoluci do světa bazénů

Ještě jeden materiál se v poslední době dostává do popředí. Seženete ho pouze u společnosti Albixon, která si ho sama vyvinula. Jmenuje se ALBISTONE® a oproti jiným možnostem má hlavně vysokou barevnou stálost a UV stabilizaci. Udávaná životnost je až 50 let, a to i díky neobvyklé odolnosti (má vysokou rázovou houževnatost, takže je velmi těžké jej prorazit). Nevadí mu teploty od -40 °C do +70 °C a je 100% recyklovatelný. V testu životnosti překonal jak fóliové bazény, tak laminátové.

Většina výrobců bazénů vám nabídne několik materiálů. Jestliže si nejste jistí, neváhejte se jich zeptat, co by ve vašem případě volili oni. Sháníte-li bazén na deset let, asi není co řešit, ale pokud chcete trvanlivou variantu, vybírejte pečlivě.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × 1 =