Co všechno umí chytrá domácnost?
Máte doma chytrou váhu, která vám ukazuje více než hmotnost? Chytrou televizi, která dokáže pouštět také obsah přes internet? To je teprve začátek. Chytrá domácnost je mnohem důmyslnější a umí toho daleko více.
Proč ji vůbec chtít? Chytrá domácnost je nejen o pohodlí, ale také o sledování spotřeby nebo zvýšení bezpečnosti. Pojďme se na to podívat.
Chytré zásuvky jsou užitečným a jednoduchým prvkem
Příkladem zařízení z chytré domácnosti jsou například chytré zásuvky. Umí toho docela dost, například:
- vypnutí a zapnutí zapojeného zařízení na dálku (takže si třeba zapnete topení už na cestě domů z práce),
- zapínat spotřebiče v pravidelném časovém rozvrhu (pravidelně se vám bude spouštět například ventilátor),
- monitorovat spotřebu zapojených spotřebičů.
Nejčastěji je chytrá zásuvka připojená přes Bluetooth či Wi-Fi, některé i přes mobilní síť GSM, takže se dají ovládat z telefonu, tabletu nebo webového prohlížeče v počítači i mim domov. V aplikaci nebo prohlížeči si také prohlédnete zaznamenanou spotřebu.
Bezpečí zvýší kamery a detektory
Bezpečnost vaší domácnosti zvýší rovněž kamerový systém, i ten je součástí chytré domácnosti. Může monitorovat celou zahradu a v případě pohybu vás ihned informovat, že se něco děje.
Do chytrých domácností se montuje celá řada detektorů a senzorů, které umí hlídat úroveň oxidu uhličitého v pokojích, přítomnost kouře nebo únik plynu. Vše jde nastavit až tak dalece, že když bude vzduch příliš vydýchaný (vysoká úroveň CO2 v místnosti), spustí se větrání. V případě prasklého potrubí systém sám přivolá instalatéry a tak dále.
Možnosti jsou prakticky nekonečné
Chytré žárovky, meteostanice, spotřebiče, termostaty, žaluzie a podobně. Tohle všechno pak ovládáte přes jednu centrální jednotku, ke které se dá přistupovat zpravidla i přes telefon. Svou domácnost tedy nastavíte i z práce nebo z dovolené.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!