Dřevěné brikety představují ekonomicky výhodný způsob vytápění domu

Mnozí odborníci očekávají, že v důsledku krize kolem pandemie nového koronaviru výrazně porostou ceny, což se ostatně ukazuje už nyní třeba na potravinách. Týkat se to nejspíše bude i energií. Za plyn a elektřinu si připlatíme. Ne každý s tím bude smířený, proto možná i vy začínáte uvažovat nad tím, že byste se poohlédli třeba po jiném způsobu vytápění rodinného domu, chaty či chalupy. Jednou z možností je používání dřevěných pelet.

Fotografie: dřevěné pelety

Jak se dřevěné pelety vyrábějí?

Dřevěné pelety jsou speciálně upraveným dřevem a jsou přímo určeny pro vytápění soukromých objektů. Své výborné vlastnosti získávají zpracováním. Vyrábějí se z dřevěných pilin, jež se nejprve velmi důkladně usuší. Následně dojde k jejich slisování pod vysokým tlakem, díky čemuž získají potřebnou pevnost. Výsledné produkty mají charakteristický tvar válečků. Dají se snadno vhodit do moderních kotlů na tuhá paliva i klasických kamen.

Základní výhody využívání dřevěných briket

K hlavním přednostem dřevěných briket patří jejich vysoká výhřevnost. To způsobuje, že nemusíte topit tak intenzivně, přesto doma máte i v chladnějších měsících příjemný tepelný komfort. Dřevěné brikety jsou účinnější nežli hnědé uhlí, kromě toho jsou samozřejmě ekologičtější než zmíněné hnědé a černé uhlí. Jejich spalováním nedochází k tak velkému znečištění ovzduší. I tím, že se při jejich slisování nepoužívají žádná chemická pojiva.

Na kolik vás topení dřevem v podobě briket vyjde?

U dřevěných briket se nemusíte bát vysokých nákladů. Jedna paleta kvalitních smrkových briket o hmotnosti cca 800 kg vás dnes vyjde na cenu kolem 5 – 6 tisíc korun, přičemž za jeden rok průměrná domácnost v rodinném domě protopí asi 5 tun materiálu. Sami si tak jednoduše spočítáte, zda se vám topení dřevěnými briketami vyplatí, nebo raději zůstanete u jiných variant s tím, že například za vytápění elektřinou se dají očekávat neustále rostoucí náklady. U dřeva to tolik neplatí. Zvláště z toho důvodu, že dřevěného odpadu neubývá, ba spíše naopak, a to hlavně v důsledku nutnosti těžby velkého množství kůrovcem napadeného dřeva v lesích.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × one =