Fotografie: pergola na zahradu

Investice do dobrého zastřešení se vyplatí

Zahrada poskytuje svým majitelům netušené možnosti. Dokonce si zde může člověk s trochou nadsázky vybudovat i nový pokoj. Zahradní posezení rostou jako houby po dešti, ovšem ne všechna jsou ideální.

Mnohým často chybí nějaké rozumné zastřešení, což je samozřejmě hrubá chyba. Bez střechy majitel riskuje nejen zmoknutí, ale třeba i úžeh.

Levně? Raději ne

Je jasné, že na podlaze a nábytku hodně záleží, ovšem střecha je obdobně důležitá, ne-li ještě důležitější. S trochou fantazie je možné nemít žádné speciální podloží a sedět se dá i na plastovém zahradním nábytku za pár stovek, nicméně střechu nic nenahradí.

Rozhodně se v tomto směru vyplatí příliš nešetřit, případně se nesnažit o nějaká svá řešení. Hlavně by se měl člověk vyvarovat použití nepromokavé plachty, což je žel poměrně častá chyba.

Plachta je sice levná a její natažení není kdovíjak náročnou záležitostí, avšak takováto konstrukce příliš dlouho sloužit nebude. Stačí první kroupy nebo silný vítr a bude potřeba se poohlížet po něčem novém. Proto se vyplatí udělat všechno správně hned na začátku a koupit si pergolu.

Funguje samostatně i s domem

Pergola je klasika. Tento typ konstrukce se používal již v antice a až na pár nepatrných změn se vlastně pergoly za těch několik tisíciletí nezměnily. Dnes se akorát nevyrábí pouze ze dřeva. Standardně se používají i jiné materiály, jako jsou plast či hliník.

Tyto materiály sice mají také něco do sebe, avšak přírodní surovinu ničím nahradit nelze, a tudíž stále valná část zájemců o zahradní zastřešení volí právě dřevo. V zahradě prostě vypadá nejlépe.

Pergola dokáže fungovat nejen samostatně, třeba u bazénu, ale zároveň se dají mnohé modely spojit i s domem. Díky tomu získá konstrukce nejen větší stabilitu, ale zároveň může tvořit i střechu nad terasou.

Vzhledem k tomu, že zastřešení na terasu není vyloženě levnou záležitostí, je dobré vybrat si vhodného prodejce s dobrými recenzemi. Kdo chce kvalitu, měl by volit pouze osvědčené firmy, třeba e-shop pergola-drevena.cz.