Levnější software
Koupit si počítač je už samo o sobě docela finančně náročné, nicméně nejedná se o jedinou investici, která s novým strojem nějak souvisí. Řeč teď však není o elektřině, nýbrž o softwaru, jehož cena se často může vyšplhat i na vyšší jednotky tisíc, někdy dokonce i výše.
Naštěstí existují způsoby, jak si sehnat programy mnohem levněji, případně za ně neplatit vůbec.
Jde to i zdarma
Nejlepší cena je samozřejmě nula, ovšem jen málokdy takto získáme skutečně špičkový produkt. A u softwaru to platí stejně.
Existuje široká plejáda programů, jež se dají kompletně stáhnout ze stránek svých tvůrců a nikdo za ně nebude požadovat žádné finance. Na druhou stranu volně šiřitelný software mívá běžně pár mušek.
Málokdy jde o odladěnou záležitost. Zatímco na špičkových programech pracují desítky lidí, na těch distribuovaných zdarma často jen velmi malé týmy, či dokonce jednotlivci. Je tedy jen logické, že tyto programy nemají ještě vychytané všechny mouchy a zároveň se často docela dost perou s uživatelským rozhraním.
Dema na zkoušku
I velké programy typu MS Windows 11 pro či MS Office 2021 Pro je možné používat zdarma, avšak pouze po omezenou dobu. Ta obvykle trvá jeden měsíc, a pokud po uplynutí tohoto limitu člověk nevloží aktivační kód, software se prostě stane nefunkční.
Některé druhy programů naopak fungují i bez aktivace po neomezenou dobu, nicméně pouze velmi omezeně. Kdo chce mít zpřístupněny veškeré funkce, nákupu se nevyhne.
Zlatá střední cesta
Naštěstí lze mít i špičkové programy za docela dobré ceny, a sice díky druhotné licenci. V rámci té je reálné pořídit si širokou plejádu zajímavého softwaru, který bude stoprocentně funkční, ovšem za velice solidní peníze.
Tento software je tak levný, protože je již použitý. Nejčastěji sloužil na dnes již vyřazených korporátních počítačích, ze kterých byla licence mnoha programů přeprodána za nižší cenu, než je ta nákupní. Kdo chce tedy ušetřit, může už nakupovat programy pouze v rámci druhotné licence.