Jak probíhá práškové lakování?
Práškové lakování neboli komaxit je technologií povrchové úpravy kovů. Pokud si myslíte, že se s ním setkáte pouze v průmyslové výrobě, jste na omylu. Tato povrchová úprava se totiž používá také pro bílé spotřebiče, kovový nábytek, trezory, zámky, věšáky, sportovní nářadí či spotřební elektroniku – tedy věci, se kterými se denně setkáváte.
Komaxit má skvělou odolnost vůči poškrábání, velmi dobrou chemickou odolnost, skvěle odolává vnějším podmínkám, odolává nárazům štěrku a kamení. Navíc je šetrný k životnímu prostředí.
Jak funguje práškové lakování?
Práškové lakování v podstatě nanáší na povrch daného výrobku práškovou barvu. Samotný prášek přitom obsahuje barevné pigmenty, pryskyřice, aditiva a tvrdidla. Tato barva neboli práškový lak se nanese na povrch dílce pomocí elektrostatické energie. Využívá se toho, že opačně nabité částice se vzájemně přitahují, přičemž existují dva postupy:
Statika – korona: V ústí pistole, kterou se barva stříká, jsou elektrody vysokého napětí.
Tribo – V pistoli a hadicích se barva nabíjí pomocí tření. Tato metoda není tolik efektivní, ale využívá se pro dílce se záhlubněmi.
Díky elektrostatické energii tedy prášková barva komaxit drží na povrchu, pak už se jen vytvrdí při teplotě 150-200 °C.
Lakování ruční i automatické
Povrchová úprava komaxit se může aplikovat ručně nebo automaticky. Někdy se využívá kombinace, například předstřik a dostřik je ruční, přičemž samotné lakování provádí pohybové automaty. Moderní prášková lakovna bývá vybavena pistolemi, jejichž pohyb lze naprogramovat.
Konkrétní provedení závisí na daném dílu. Malé zakázky se vyplatí dělat ručně, zatímco ty velké raději automaticky. Mezi speciality se řadí také dvoubarevné lakování, tmelení výrobků nebo krytí závitů a ploch. Korozně namáhané dílce se lakují více vrstvami. Více se dozvíte u ostravské společnosti HP LAK, jež se problematikou zabývá.