Jak se starat o zahradní nábytek, aby vydržel krásný několik sezón

Ztrácí váš zahradní nábytek po pár měsících svůj odstín, lesk i krásu? Poradíme vám, jak se o něj starat, aby vaší zahradě či balkonu slušel léta.

Fotografie: zahradní nábytek

Každý materiál potřebuje jinou péči

Univerzální návod pro správnou údržbu zahradního nábytku samozřejmě neexistuje. Každý materiál má jiné nároky. Plastový a hliníkový nábytek je prakticky bezúdržbový, čas od času ho stačí jen otřít vodou, případně impregnovat. Naopak dřevěný nábytek už si žádá pravidelnou péči. Ideálně dvakrát do roka je potřeba ho ošetřit nejen impregnačním nátěrem, ale také napouštěcím olejem, který zabrání vysychání a praskání dřeva. Péče se také liší od druhu dřeva, na zahradní sestavy z exotických dřevin, jako je akácie nebo teak, vždy používejte speciální přípravky.

Tip FAVI: Máte slunný balkon? Vsaďte na ratanový nábytek, který je extrémně odolný vůči slunečnímu záření a vyblednutí barev.

Nábytek pravidelně impregnujte

Na zahradě, terase i pod pergolou je zahradní nábytek vystaven rozmarným výkyvům počasí i běžnému opotřebování. Ideální je proto nábytek několikrát párkrát za rok impregnovat, ideálně každé dva měsíce. Ale pozor, každý materiál potřebuje speciální druh impregnace. Zatímco na dřevo se prodávají speciální oleje, na plast i kov seženete impregnační spreje. Ze všeho nejdříve nábytek vždy důkladně vyčistěte a až poté ošetřete impregnací. Nezapomeňte ani na venkovní textilie, které impregnace ochrání nejen před nečistotami, ale také blednutím barev v důsledku UV záření.

Tip FAVI: Speciální impregnační NANO přípravky jsou šetrné k přírodě i ke všem druhům zahradního nábytku. Kromě toho je můžete použít také na textil, slunečník nebo markýzu.

Jak čistit zahradní nábytek

Nejčastější chybou při čištění zahradního nábytku je drhnutí saponátem a houbou či drátěnkou. Ať už máte nábytek hliníkový, plastový nebo dřevěný, umývejte ho bez drhnutí. K ruce si raději vezměte jemný hadřík z mikrovláken a šetrný čistící přípravek, který nepoškrábe povrch. V první řádě ho omyjte silným proudem vody, poté povrch krouživými pohyby jemně otřete, hrubší nečistoty a těžko dostupná místa pak dočistěte jemným kartáčkem na zuby.

Tip FAVI: Látkové sedáky na zahradní nábytek vybírejte z odolných materiálů, které jsou vhodné i do exteriérů. Ideální jsou polyesterové polštáře a podsedáky s teflonovými vlákny.

Správné zazimování prodlouží nábytku životnost

Zahradní nábytek je sice odolný vůči rozmarům počasí, mráz a vlhkost však výrazně ubírají na kráse i těm nejkvalitnějším materiálům. Na konci sezóny ho proto vždy zazimujte. Sestavy z hliníku či plastu stačí zakrýt kvalitní plachtou, nábytek ze dřeva a umělého ratanu je pak lepší schovat do chladné větrané místnosti, ideálně do sklepa či garáže. Nezapomeňte, že před uskladněním je důležité nábytek vždy pečlivě vyčistit.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

fourteen + 8 =