Jak vybírat podlahu podle vzhledu?

To, jak bude podlaha vypadat, pro vás možná není tím nejdůležitějším kritériem při jejím výběru. Zvlášť když dnes existuje hned několik materiálů, které dokáží jiné velmi věrohodně napodobit. Typicky to jsou vinylové podlahy. Přesto však podlaha patří k velmi výrazným prvkům interiéru a výrazně ovlivňuje jeho celkový vzhled.

Fotografie: dřevěná podlaha

Možná, že nejdříve budete řešit užitnou hodnotu a vlastnosti jednotlivých druhů podlah, jako jsou odolnost vůči opotřebení, zátěž, schopnost zvukové a tepelné izolace nebo kompatibilita s podlahovým vytápěním. To, jak ovlivní design místnosti, ale nepodceňujte. Při špatném výběru se můžete divit, co všechno například nevhodný odstín podlahy dokáže provést s malou místností.

Barva podlahy odráží atmosféru v místnosti

Stejně jako při volbě materiálu i vzhled podlahy vybírejte podle účelu dané místnosti. V ložnici patrně hledáte klid a harmonii, v dětském pokoji, který slouží primárně pro zábavu dítěte, si můžete více vyhrát s odvážnými barvami.

Právě barva podlahy je tím, co atmosféru a dojem z místnosti ovlivňuje nejvíce. Světlé odstíny více odráží světlo, méně ho pohlcují a opticky tak zvětšují prostor. Jsou tak skvělým řešením pro menší místnosti. Pozor však, aby vzezření místnosti nepůsobilo studeně. Tmavé barvy, typické například pro dřevěné podlahy, naopak působí teple, vyvolávají pocity klidu a útulnosti. Opticky místnost spíše zmenšují. Pokud se vrhnete do extrémních barev, jako jsou černá, bílá nebo šedá, budou působit velmi moderně a nadčasově.

Kontrast, nebo soulad?

Při plánování designu místnosti můžete zvolit dvě taktiky. Buď zvolíte jednu barvu, v jejíchž odstínech sladíte jak podlahu, tak výmalbu stěn a nábytek, nebo se pustíte do kontrastu. Ten vytvoří volba podlahy a nábytku opačné strany barevného spektra. Pokud hledáte univerzální barvy, které zkombinujete s téměř jakýmkoliv nábytkem, sáhněte po hnědých a béžových odstínech. V takových se často pokládají plovoucí podlahy.

Pohrajte si s optickým vzezřením místnosti

S optickým vzezřením místnosti si lze pohrát i pomocí vzoru. Velké formáty, typicky velká dlažba, případně její napodobenina, rozšíří místnost do všech stran. Dlouhé vodorovné pruhy ji naopak prodlouží, tento efekt se často používá na chodbách. Protáhnout či zvětšit lze místnost i pomocí parket. Parkety z Tábora zaznamenávají v posledních letech návrat do interiérů. Zejména tam, kde je cílem vytvořit rustikální vzhled.

Veškeré zmíněné typy podlah nabízí VM podlahářství, jehož hlavním polem působnosti jsou jižní Čechy. Výrobě a pokládkám podlah v Táboře se věnuje už více než 20 let. Spolehnout se můžete na použití kvalitních materiálů, a pokud máte nějaké speciální požadavky či přání, neváhejte se ozvat.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

18 − 4 =