Jak se přepravuje nadrozměrný náklad?

Už jste někdy viděli po silnici přepravovat obří turbínu? Jedná se o velmi náročnou logistickou akci, kterou je třeba přesně naplánovat do nejmenších detailů. Co je nejdůležitější?

nadrozměrná přeprava

I přeprava nadrozměrných nákladů má své limity

Při přesunu nadrozměrných nákladů z místa na místo musejí ti, kteří se tímto zabývají, vynaložit i kreativní a individuální přístup. Cestu je třeba zmapovat tak, aby se vozidlo s nákladem mohlo se vším popasovat a projet bez větších problémů. Nadměrná přeprava po pozemních komunikacích má stanovené své limity. Hmotnost nákladu může dosahovat maximálně 46 tun a jeho délka nesmí přesáhnout 30 metrů a výška 4,5 metru. Z toho jasně vyplývá, že takové břemeno není možné přepravovat po každé silnici. Spedice tedy musí zohlednit také nosnost mostů a dalších úseků dráhy, po které břemeno pojede.

Přeprava stavebních a zemědělských strojů

Těžká technika se často využívá ve stavebnictví a zemědělství. Přeprava stavebních strojů probíhá pomocí podvalníkových vozidel, která obvykle provází doprovodný vůz se zkušenou posádkou, jež se v dané problematice orientuje a má dostatek zkušeností. Ta má za úkol upozornit účastníky dopravního provozu na překážku na silnici a monitorovat aktuální situaci. Podobně probíhá i přeprava zemědělské techniky, a to nejen po území České republiky, ale také za jejími hranicemi v zemích Evropské unie. K tomu je třeba zajistit potřebná povolení, bez nichž taková přeprava není možná.

Nadrozměrná kamionová přeprava

Nadměrná kamionová přeprava se využívá ve chvíli, kdy břemeno přesáhne standardní rozměry. Přepravní firmy využívají moderní vozový park – především značky Volvo, portálové návěsy Faymonville či Broshius a Schwarzmüller, jež jsou pro tento účel vhodně vybavené. Nedílnou součástí takové přepravy jsou také jazykově vybavení dispečeři, kteří jsou schopni být nápomocni při přesunu břemene do zahraničí.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fourteen + 16 =