Jak vybrat obraz na stěnu?

Koupili jste dům či byt? Stojíte v obklopení čtyř holých stěn a přemýšlíte, co dál? Budete ho muset zařídit a zútulnit. Ale nemějte strach, poradíme vám, jak na to.

Fotografie: obrazy na zeď

Nově zakoupený byt či postavený dům není hned domovem. Ten z prázdných místností se čtyřmi holými stěnami musí udělat jeho obyvatelé, tedy vy. Zabydlet ho, vdechnout mu život. Pomáhají pokojové květiny, bytové textilie, dekorace fotografie i obrazy na stěnu. Na ty se v následujícím článku zaměříme.

Obraz středobodem místnosti

Obrazy na stěnu do interiérů domácností jednoznačně patří. Ty správně zvolené se stávají středobodem místnosti,  který při vstupu do ní upoutává pozornost. Respektive tomu tak může být. Vybrat ale ten správný obraz nemusí být vždy snadné.

Role umění v našich životech

Nejenom obrazy, ale umění obecně v interiéru naší domácnosti v podstatě reflektuje náš osobní vkus. Zhmotňuje naše myšlenky, nálady i pocity, ale i psychické rozpoložení, v němž se nacházíme. V okamžiku jeho koupě tedy určitě. To vše také je úlohou umění jako takového. Síla obrazů ovšem sahá ještě dál. Obrazy vyvolávají emoce a probouzejí smysl pro estetično. A z hlediska interiérového designéra samozřejmě předurčují celkovou atmosféru v domácnosti.

Kopie, nebo originál?

Tuto otázku si v současné době nemusíte pokládat. Pokud si samozřejmě obraz nepořizujete na investici či ze sběratelských pohnutek. K tomu, aby vaši stěnu zdobil zajímavý a zároveň reprezentativní obraz, za něj nemusíte platit statisíce. On ani nemusí být originálem. Spíše se zaměřte na jeho rozměr, motiv, styl a barvy.

Jaký obraz zvolit?

Z jakého materiálu, velikosti a s jakým vzorem? Rozhodně se nebojte, že nebudete mít z čeho vybírat. Na trhu najdete obrazy různých tvarů i velikostí. Krajinky i portréty stejně jako díla vyloženě abstraktní, v nichž každý vidí něco jiného. Zkrátka probouzejí fantazii.

Fotoobraz, nebo ocelová dekorace na zeď?

Obraz na stěnu navíc vůbec nemusí být v podobě, kterou všichni známe. Klasické obrazy například plně nahradí například ocelové dekorace na zeď. Velké oblibě se také těší fotoobrazy, které navíc mohou být přímo vaším dílem. Do kategorie obrazy na stěnu však spadají i obrazy s hodinami, obrazy digitální a vícedílné.

Vybíráme obraz do místnosti

Obrazy na stěnu nejčastěji věšíme do obývacího pokoje a ložnice. Výjimkou však nejsou umělecká díla i ve vstupních halách a předsíních. Ať již vybíráte obraz do kterékoliv z výše uvedených místností, vždy vycházejte z jeho celkového designu. Každý obraz ale vybírejte především s přihlédnutím ke svému osobnímu vkusu, tedy srdcem.

Jaký motiv?

Motiv obrazu obecně volte na základě celkového ladění místnosti, pro niž je určen. Co se vztahu jednoho dominantního obrazu a vybavení týče, nebojte se kontrastů. Do střídmě minimalisticky zařízené místnosti si můžete dovolit obraz s výrazným motivem. A obráceně. Místnost zařízená výrazným nábytkem a doplňky si žádá umění se střídmějšími až klidnými motivy.

Jaké barvy?

To samé platí i na barvy. Ty obecně do interiéru mohou buď zapadat, nebo z něj vyčnívat. Obojí může (ale i nemusí) fungovat. Příliš pestrý obraz pověšený v interiéru s tlumenými barvami může působit rušivě. Jde-li vám o celkovou harmonii, možná bude lepší vsadit třeba na černobílou fotografii nebo fotoobraz. Pokud však chcete, aby obraz místnosti dominoval a stal se jejím středobodem, neváhejte zvolit dílo kontrastní. Poradit se můžete i s interiérovým designérem, který vám zcela jistě navrhne nejlepší řešení ušité na míru právě vaší místnosti.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 + 4 =