Je výhodnější stavba svépomocí nebo dům na klíč?

Koupit si při dnešních cenách tradiční zděnou vilku je skutečně pouze pro ty nejbohatší. Proto většina zájemců o vlastní střechu nad hlavou volí raději stavby na klíč, případně se dají do budování svého příbytku sami.

stavba domu

Vlastní bydlení je vždy dobrou investicí

Pořídit si domek je určitě vždy dobrou investicí, zvláště, pokud máte k dispozici pozemek na dobrém místě. Nejedná se sice o levnou záležitost, nicméně na druhou stranu budete bydlet ve svém a nikdo vás z vašeho vlastního majetku nebude moci vyhodit. To se třeba o takovém družstevním bytě říci nedá.

Navíc budete mít co odkázat i svým potomkům, což je také velice dobrý argument pro dům. Teď už jen stačí zodpovědět na otázku, zdali si raději postavit dům svépomocí, nebo si nechat postavit obydlí na klíč.

Stavba svépomocí

Stavba domu vlastníma rukama je velice náročná a může se protáhnout i na několik let. Vše je potřeba řádně propočítat, sehnat všechny stavebniny typu pálené cihly či cement a také zaplatit pomocníky. Jediný člověk nikdy celý zděný dům nepostaví.

Určitě se nejedná o nic pro slabé povahy, ovšem pokud to zvládnete, nejenže se budete moci vítězně poplácat po ramenou, ale navíc získáte domov, po jakém jste vždy toužili.

Domek, který si nejen sami postavíte, ale i navrhnete, bude mít veškeré parametry, co od svého bydlení očekáváte. A je možné toho dosáhnout za slušné peníze, když vše dobře předem propočítáte.

Dům na klíč

Domky na klíč jsou v poslední dekádě strašně trendy. Dají se pořídit docela levně a jejich budování také netrvá příliš dlouho.

Nicméně nečekejte nic extra. Dostanete na výběr z několika modelů, které se od sebe často odlišují jen v drobnostech. Některé mají třeba plechové střechy, jiné z pálených tašek. Většinou jsou rozdíly hlavně ve velikostech, jinak se jedná o takřka identické výrobky.

Chcete-li však mít vlastní bydlení rychle, za relativně příjemné peníze a bez zbytečné práce a starostí, toto je dobrá cesta.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

five + 18 =