Kamna jako zdroj tepla i pohody

F105-04Praskání a vůně dřeva patří k lidským obydlím už od nepaměti. Dodává nám pocit klidu, bezpečí a v neposlední řadě se stará o to pravé teplo domova. Jak ale vybrat v dnešní široké nabídce ta pravá kamna pro váš dům? A na co si dát při jejich výběru pozor? Na tyto i další otázky vám odpoví náš dnešní článek.

Roli hraje kvalita i výkon

V první případě platí, že čím vyšší, tím lepší. U výkonu už je to ale jiná písnička a příliš vysoký výkon kamen může být ve výsledku nepřekonatelným problémem, který zapříčiní, že původně zamýšlená dominanta interiéru poslouží maximálně jako podstavec pod nevkusný květináč, co jste dostali od tchýně ke dni matek. Na co si dát tedy při výběru pozor a jak vybrat ta správná kamna?

Pokud jako laik vybíráte krbová kamna, první na co byste měli hledět je jejich hmotnost. Právě od ní je možné ve většině případů snadno odvodit potenciální kvalitu zpracování a platí, že krbová kamna standardních rozměrů by měla vážit přinejmenším 100 kg. Modely o nižší hmotnosti doporučujeme obejít velkým obloukem, jelikož u nich hrozí kroucení rámu spojené s praskáním šamotového obkladu topeniště a v některých případech dokonce skla, což může mít vážně následky.

03Vyplatí se také nakupovat kamna od spolehlivých výrobců a značek, mezi které patří například německý Spartherm, norský Jotul, dánské Aduro nebo tuzemská krbová kamna Romotop vyráběná v Suchdole nad Odrou.

Zabředneme-li do technikálií, tak nejdůležitějším aspektem hrajícím hlavní roli při výběru krbových kamen je jejich výkon. Ten by měl co nejlépe odpovídat tepelným ztrátám vašeho domu, což zabezpečí, že jej nebudou přetápět nebo naopak nebudou k vytopení v chladných dnech dostačovat. Že nevíte, jak spočítat tepelné ztráty vašeho domu? Pak je jediná rada. Obraťte se na zkušeného a spolehlivého kamnáře, který nejen určí tepelné ztráty, ale zároveň vybere taková kamna, která splní všechny vaše požadavky. Pozornost musíte při výběru kamen věnovat také průměru odkouření. Drtivá většina modelů disponuje kouřovodem o průměru 150, případně 180mm. Důležité je také stanovit si, zda-li od kamen očekáváme pouze přitopení na podzim či z jara nebo se mají stát hlavním a plnohodnotným zdrojem tepla. V tom druhém případě stojí za zvážení pořízení krbových kamen s teplovodním výměníkem, které v sobě kombinují praktičnost kotle na tuhá paliva a krásu krbových kamen. Krbová kamna s výměníkem ve svém nitru ohřívají vodu, která je následně prostřednictvím topné soustavy rozváděna do radiátorů napříč celým domem. Často jsou doplněna o akumulační nádrž, která v závislosti na objemu prodlužuje dobu, po kterou je uvnitř vašeho obydlí příjemné teplo. Z hlediska bezpečnosti by pak měla být celá soustava opatřena expanzní nádobou, přetlakovým ventilem, oběhovým čerpadlem a záložním zdrojem pro případ výpadku elektřiny. V důsledku absence těchto prvků by se voda v okruhu mohla začít vařit, nárazově by zvýšila svůj objem a v krajních případech by mohlo dojít k explozi.

Jotul-Scan-83-2-03Od výkonu a funkcí krbových kamen není daleko k jejich účinnosti. Ta by měla přijít na přetřes hlavně ve chvíli, kdy se nechcete stát otrokem přikládání. Zatímco kamna vyráběná na přelomu století vyžadovala přikládání v lepším případě 1x za dvě hodiny, dnešní moderní a účinné spalovací systémy nabídnou interval výrazně delší. Za absolutní špičku jsou v tomto ohledu považována tzv. kanadská kamna. Pod tímto pojmenováním se ukrývají modely značek jako Regency, Napoleon či Pacific Energy, které nabízí propracované sekundární spalování, při němž dochází nejen k hoření samotného dřeva, ale také produkovaných plynů a pevných nečistot. Díky tomu se do kamen přikládá v průměru 1x za 6 – 12 hodin v závislosti na zvoleném modelu. To s sebou přináší velmi komfortní používání a taková kamna dobře poslouží i lidem, kteří tráví většinu dne v zaměstnání a přitom se nechtějí vracet do prochladlého domu. U horských chalup pak můžete strávit celý den na sjezdovce, věnovat se zimním radovánkám a po návratu se nejen zahřejete, ale ještě usušíte mokré rukavice a další svršky.

Kamna pro fajnšmekry

kachlova-kamna-15Pokud toužíte po tom nejlepším a zároveň vám nebude líto sáhnout hlouběji do peněženky, jsou jasnou volbou kachlová kamna. Řadu z nás napadne v první chvíli pohádka s Honzou, který trávil všechen volný čas za kamny s pekáčem buchet, případně majestátní kachlová kamna z nejednoho hradu či zámku. Moderní stavěná topeniště však nabízí dlouhou řádku výhod, které naleznou uplatnění i v jednadvacátém století. Předně musíme vyzdvihnout jejich individuální možnosti přizpůsobení danému interiéru co do výkonu i designu. Mohou být rustikální i moderní, kompaktní i majestátní. K jejich dalším výhodám patří dlouhá životnost, která se měří minimálně v řádech desítek let a také produkce sálavého tepla. To narozdíl od tepla konvekčního neohřívá vzduch, nýbrž předměty a živé bytosti prostřednictvím vlnění, podobně jako slunce. A stejně jako jsou sluneční paprsky příjemné, když se k nim na jaře otočíme zády, tak je teplo z akumulačních kamen příjemné, když v nich doma zatopíme.

Pomohl vám článek, abyste se lépe zorientovali v problematice kamen? Pokud ano, výborně! Pokud ne, nevadí. Obraťte se na zkušené kamnáře společnosti KRBY – KAMNA TURYNA, kteří vám ochotně pomohou s tím, aby byl u vás doma oheň dobrým sluhou a nikoli zlým pánem.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × 5 =