Využití hliníku v domácnostech

Hliník je ceněn především pro svou nízkou hmotnost a odolnost vůči chemickým nečistotám. Vyrábí se z něj proto kuchyňské nádobí a příbory. Díky své vodivosti našel své uplatnění také jako hlavní komponent elektrických vodičů. S hliníkem se setkáme ale rovněž u jiných výrobků. Příkladem mohou být dveře nebo okna.

Hliníková okna

Moderní okenní hliníkové profily splňují nejnáročnější požadavky architektů, investorů i koncových uživatelů. K jejím předním výrobcům patří německá firma Schueco a polská Ponzio. V jejich nabídkách najdeme produkty vyznačující se pokrokovou funkčností a splňující vysoké nároky na komfort bydlení a estetiku. Hliníková okna jsou neobyčejně pevná – nekroutí se a ani jinak nedeformují, a to i při mnohaletém používání. Jsou navíc nenáročná na údržbu, neboť se na rozdíl od jiných materiálů nemusí natírat. Tato okna jsou bezpečná, zapadají přesně do rámu, proto pro nepovolané osoby je velmi obtížné je vylomit nebo vyvrátit. Životnost hliníkových oken je kolem 60 let, což představuje dvojnásobek oproti dřevěným či plastovým výrobkům.

Hliníkové dveře

Dveře vyrobené z hliníku patří v současnosti k nejmodernějším. Díky pokrokovým výrobním technologiím mají výborné tepelné a zvukové izolační vlastnosti. Navíc jsou podobně jako okna z tohoto materiálu mimořádně bezpečné a odolné. Setkáme se s dvěma základními typy – prosklenými a neprůhlednými. I zde patří k nejvýznamnějším producentům firmy Schueco a Ponzio. Přestože jsou hliníkové dveře dražší než dřevěné, tato investice se díky jejím vlastnostem vyplatí. To platí především pro bytelnost a dlouhou dobu užívání. Současné hliníkové dveře jsou vyplněny tepelnou izolací a systémem těsnění s inovativním řešením tepelných mostů.

Střešní světlíky

Střešní světlíky můžeme rozdělit do dvou kategorií – obloukové pásové a bodové. Do první z nich lze umístit větrací segmenty pro denní větrání nebo přirozený odvod kouře a tepla. Tyto střešní světlíky se snadno montují na podsvětlíkové obruby z pozinkovaného ocelového plechu. Jejich samonosná konstrukce je složená z jednotlivých hliníkových profilů sdružených do oblouku. Bodové střešní světlíky umožňují účinné prosvětlování a eventuálně také odvětrávání vnitřních prostor.

Firma Pruniwerk

Hliníkové dveře a okna předních světových výrobců nabízí firma Pruniwerk. Je totiž dodavatelem ověřených výrobků firem Schueco a Ponzio. Její sortiment zahrnuje rovněž obloukové pásové a bodové střešní světlíky vlastní výroby. Firma Pruniwerk se dále zabývá celkovým prosvětlením objektů a požárním odvětráváním budov. Kromě toho vyrábí klempířské prvky a lehké stavební konstrukce.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × 5 =