Na co si dát pozor při výběru sedací soupravy?

Výběr nábytku do domácnosti byste nikdy neměli podcenit. Je dobré si uvědomit, že vám má sloužit po mnoho let. Musí proto být pohodlný, elegantní a náležitě funkční tak, aby vyhovoval potřebám vaší rodiny. Nedílnou součástí vybavení každého bytu či rodinného domu je bezesporu sedací souprava. Na co je potřeba se zaměřit při výběru tohoto druhu nábytku? Bodů je celá řada.

Fotografie: sedací soupravy

Volba dle počtu osob a velikosti domácnosti

V případě, že jste se rozhodli pořídit si novou sedací soupravu, je na místě v první řadě promyslet, jak má být velká. Zde záleží především na tom, kolik osob ve vaší domácnosti žije, případně zda třeba často vítáte návštěvy, které je zapotřebí někam pohodlně usadit. Mohutnější sedací soupravy dokážou bez problémů pojmout klidně 8 – 10 osob.

Problémem může být velikost obývacího pokoje, případně jiné místnosti, do níž sedací soupravu chcete umístit. Sedací souprava má být centrálním místem pokoje, ale zároveň nesmí zabírat příliš mnoho prostoru, vždy zde musí zůstat dostatek místa pro další nábytek, ale hlavně volné průchozí místo, abyste se po pokoji mohli bez obtíží pohybovat.

Tvary sedací soupravy

Z hlediska prostorových možností pokoje je vhodné se zaměřit také na tvar sedací soupravy. Do menších místností se dávají rovné sedací soupravy, jež se dají umístit ke stěně. Dále jsou praktické do menších bytů třeba v panelových domech také rohové sedací soupravy. Opět je dobré je dát ke stěnám, zabírají pak minimum prostoru.

Do větších pokojů se nebojte pořídit například sedací soupravu ve tvaru písmene U. V jejím středu pak přirozeně vznikne prostor pro konferenční stolek, který poslouží jako odkládací místo.

Atypické sedací soupravy

Namísto klasických variant je možné si pořídit také atypickou sedací soupravu, takzvanou rozkládací. Její přednost, jak už ostatně z názvu vyplývá, tkví v tom, že se dá v případě potřeby rozložit. Vznikne tak dočasné lůžko. Jde o ideální model pro ty z vás, kteří bydlí v malé garsonce, kde by běžná postel přes den zabírala příliš mnoho prostoru. Rozkládací sedací soupravy se ale rovněž hodí do větších pokojů. Využijete je kupříkladu v momentě, kdy u vás přespí návštěva.

Materiály

Zásadním bodem při výběru je to, z jakých materiálů je sedací souprava vyrobená. Podstatnou roli hraje hlavně svrchní potah. Ten je totiž nejvytíženější. Klasikou je látkový potah z bavlny, případně spolu s kombinací dalších materiálů. Chcete-li něco více luxusního, můžete zvolit sedací soupravu z kůže, případně ekokůže. Podobně honosně působí rovněž koženka, je však méně trvanlivá, takže se nedá příliš doporučit. Na druhou stranu jde o levné řešení.

Z moderních materiálů lze upozornit zejména na mikrovlákno, které má tu přednost, že se snadno udržuje v čistotě, navíc jde o poměrně hezký a na dotyk příjemný materiál. Podobně populární je pak také mikroplyš, který je vyrobený z polyesterových vláken.

Je dobré zmínit i výplň. Zde se dnes už převážně používají umělé materiály. Zásadní je hlavně to, aby maximálně kopírovaly způsob posezení či ulehnutí osob. Výplň má být měkká, nikoliv však příliš, protože se v sedací soupravě po usazení můžete „utopit“. Těžko se pak člověk z takovéto sedačky zvedá, ke komfortu tedy přílišná měkkost nijak nepřispívá.

Cena

Na sedací soupravě se nevyplatí příliš šetřit. Rozhodně si vždy pořiďte nový kus, na nějaký použitý nábytek odněkud z bazaru rovnou zapomeňte. Kvalitní a současně levné sedací soupravy dnes začínají v cenových relacích pod 10.000 Kč, a to někdy i poměrně hluboko pod touto sumou. Mějte na paměti, že vám nová sedačka bude sloužit řadu let, proto se vyplatí vyšší investice.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

two × five =