Jak vybrat záclony do bytu?

Nedílnou součástí vybavení většiny českých domácností jsou záclony. Slouží nejen jako dekorativní prvek, často plní také funkci, kdy majitelům domácností zvyšují pocit soukromí, neboť skrz ně neproniknou oči zvědavců zvenčí. Hlavní roli však přesto hraje estetika. Právě z tohoto důvodu je dobré přemýšlet o tom, jakou záclonu do pokojů vybrat.

Fotografie: záclony do bytu

Záclony do bytu

Jak je to s rozměry?

V první řadě jsou důležité rozměry. Platí přitom, že záclony mají být široké minimálně dvakrát více nežli je šířka okna. Je to z toho důvodu, aby dostatečně přesahovaly přes okraje oken. Zároveň musíte počítat s tím, že budou zřasené. Je-li zřasení výraznější, může šířka záclon měřit klidně až trojnásobek rozměrů okna.
Pokud jde o délku, pak jsou aktuálně v trendu spíše záclony, které opět přesahují délku celého okna, a to minimálně o 20 centimetrů. Praktické jsou pak záclony, jež sahají až k podlaze, respektive těsně nad její úroveň.
Rada před nákupem je tedy taková, že byste si nejprve měli důkladně změřit rozměry oken a teprve pak volit délku kupovaných záclon.

Barevné provedení

U záclon se běžně nevyžadují nějak pestré barvy. I proto jsou stále nejoblíbenější záclony bílé barvy, případně světle modré apod. Podstatné je i to, aby zapadaly do celkové koncepce pokoje, mají ladit se stěnami. Nepříliš v kurzu jsou záclony s výraznými motivy, mohou působit příliš okatě a rušit jinak příjemný vzhled místnosti. Jinak je tomu ale třeba u záclon do dětských pokojů, které mohou mít výraznější, veselé barvy a nejrůznější motivy.

Druhy záclon

Populární variantu představují voály, což jsou hustě tkané záclony s nižší průhledností. Chcete-li naopak spíše průhlednější modely, pak lze zvolit záclony z organzy. Tyto dva druhy tkanin jsou zdaleka nejžádanější.
Prodejem záclon, bytového textilu a povlečení do domácností se v tuzemsku zabývá kupříkladu společnost Dante, o jejíž kompletní nabídce se dozvíte na webových stránkách dante.cz.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

5 × 4 =