bytové textilie

Okenní dekorace a bytové textilie

Připadá vám interiér vaší domácnosti nudný a fádní? Tak ho změňte! Pomohou vám s tím správně zvolené bytové textilie.

Bytový textil, to jsou v podstatě veškeré textilie v domácnosti. Záclony, závěsy, koberce a koberečky, ubrusy, dekorační polštářky a ložní povlečení. Jeho výhodou je jeho cenová dostupnost, která umožňuje jej často měnit, ať již podle sezony či nálady.

Aby doma bylo teplo a útulno

Bytový textil přináší do interiéru teplo, útulno a umožňuje v něm rozehrávat sofistikovaná barevná schémata. Pomocí bytových dekorací můžeme vytvořit stylově jednotný interiér, nebo naopak vytvářet stylový kontrast.

Jak na okenní dekorace?

Bytové textilie je možné aplikovat na čalounění, kobercích, polštářích a samozřejmě také na oknech. Správně zvolená okenní dekorace je v rámci interiéru klíčová. Na výběr máte klasické rolety, žaluzie nebo plisé. Minimalistické, lehké a vzdušné jsou japonské stěny. Velmi elegantní jsou také závěsy neboli šály, ideálně svázané a ukotvené na straně. Toto řešení zateplí a zútulní prostor podstatně více než japonská stěna. A své místo mají i v moderních interiérech. Závěs může viset na dvojité kolejnici (popřípadě tyči). Za něj pak patří záclony nebo římské rolety. Můžete jej však zkombinovat i s klasickými roletami či žaluziemi.

Dekorační polštářky

Se závěsy se v interiéru snažte zkombinovat dekorační polštářky. Velmi působivého efektu docílíte, pokud je necháte ušít ze stejné látky jako závěsy. Některé značky nabízejí sety zahrnující závěsy, polštářky a mnohdy i kusové koberce ze stejného materiálu a vzoru. A pokud takovýto set neseženete, snažte se závěsy a dekorační polštářky sladit alespoň barevně. Mnohdy postačí, když ze vzorovaného závěsu použijete jeden odstín a s ním dekorační polštářky spárujete.

Ložní povlečení

Středobodem ložnice mnohdy bývá ložní povlečení. I to je na místě spolu s jeho materiálem vybírat i podle jeho barvy a designu. Zatímco na jaře se vám bude dobře usínat v povlečení v tlumených pastelových tónech, v zimě vás zřejmě budou lákat barvy hřejivé. Podceňovat byste však neměli ani vzor ložního povlečení. Moderní jsou vzory geometrické či s různými potisky.

Už vidíte, jakou mají bytové textilie moc?