Originální prvek v podobě zelené střechy vyzdvihne každou stavbu

Už jste někdy viděli dům, který měl na střeše zahradu? Mohlo jít o obyčejný trávník, ale i bylinky, keříky a okrasné květiny. Zelené střechy jsou stále více oblíbené díky svým estetickým i praktickým výhodám. Podívejte se na přehled výhod a rozdělení jednotlivých druhů střešních zahrad.

Jaké jsou výhody zelené střechy?

Že je zahrada na střeše jenom výstřelek módy, který nemá žádný hlubší smysl? Omyl! Výhodou tohoto řešení je schopnost zvyšování tepelně izolačních vlastností objektů a výrazné snížení výkyvů vnitřních teplot. Další praktickou funkcí je zvuková izolace. Jemný malý ekosystém na střeše se postará také o zvýšení životnosti samotné konstrukce, protože není přímo namáhána okolními klimatickými vlivy. V neposlední řadě jde o přidání přírodního prvku pro lepší mikroklima.

Druhy střešních zahrad

V rámci zelených střech se můžeme setkat se dvěma typy. Prvním je intenzivní zelená střecha, kdy jde téměř o plnohodnotnou zahradu vyžadující náročnější pravidelnou údržbu. Důležitá je hlavně důkladná příprava podkladu a správné založení. O poznání méně náročnější variantou jsou extenzivní střešní zahrady, které jsou realizovány v tenčí vrstvě.

Jak náročná je údržba

Náročnost údržby závisí na druhu zelené střechy. Pokud se rozhodnete pro extenzivní typ, nejedná se o nic složitého. Během zakládání je nutné zavlažovat, ale postupně dochází k vypouštění pravidelné zálivky a střecha se dále nezavlažuje. Je také nutné počítat s tím, že jednou za čas musíme odstranit nežádoucí náletové rostliny. K tomu ale stačí pár výstupů na střechu během roku a jde o práci na kratší dobu. Hnojení se doporučuje jednou ročně. Pro ty, kteří se chtějí své střešní zelené zahradě více věnovat, je vhodnější intenzivní typ, jenž nabízí širší možnosti v rámci realizace a výběru jednotlivých rostlinných druhů.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 + 7 =