Osvětlení zahradního jezírka aneb jak na něj

Určitě budete stejného názoru, že zahradní jezírko plní v prvé řadě funkci estetickou a tak, abyste si mohli užívat pohled na vaše zahradní jezírko i ve večerních hodinách bude vhodné vybavit ho, ať již světly v bezprostřední blízkosti jezírka, na jeho vodní hladině nebo dokonce pod hladinou vody. Jak osvětlení vybrat? To se dozvíte v článku.

Fotografie: osvětlení jezírka

Osvětlený pohled na vaše zahradní jezírko bude mít určitě jiný půvab než přes den. Spojení vody a světla vytvoří kouzelnou večerní atmosféru. Než si však jezírko postavíte, je třeba mít dopředu promyšlené, kde světla umístíme. V již napuštěném jezírku by byl problém s instalací.

Osvětlení vybírejte podle barvy vody

Při osvětlení jezírka byste měli v prvé řadě zhodnotit barvu vody ve vašem jezírku. A to zda je tmavá či průzračná. Jestliže bude voda v jezírku průzračná, je vhodné umístit osvětlení uvnitř jezírka, kdy se přes průzračnou vodu lépe šíří světlo reflektoru. Zde je vhodné v jezírku umístit dekoračně například kameny, jejichž přirozená krása tím vynikne. V případě spíše tmavé hladiny jezírka je dobré umístit reflektory na jeho břeh, kde nám osvětlí i okolní rostliny a zároveň se bude okolí zrcadlit na hladině.

Velice efektní je také osvětlení pomocí plovoucích světel na hladině jezírka. Jednodušší modely fungují pomocí baterie, ale existují i modely na sluneční energii či se zabudovaným akumulátorem pro kontaktní nabíjení.

Bezpečnost osvětlení – odolnost vůči vodě a napětí

Při výběru a následném nákupu osvětlení zahradního jezírka musíte dbát především na odolnost vůči vodě a napětí. Světlo musí mít takovou konstrukci, aby do něj nemohla vniknout voda.

Odolnost vůči průniku vody se značí zkratkou IP a číslicí. Číslice nám vyjadřuje stupeň krytí. Čím vyšší je dvojciferné číslo, tím vyšší je jeho krytí. V případě umístění světla pod hladinou vody je potřeba použít krytí IP68.

A co se týká napětí, u jezírek se používají světla s napětím na 12V. V případě použití silnějšího světla potřebujete transformátor, který napětí převede. V případě umístění světel pod hladinu vody musíte také zjistit maximální hloubku, do které můžete světlo nainstalovat.

V dnešní době je již výhodou použití tzv. solárních světel, kdy pomocí panelů načerpáte světelnou energii během dne a tím ušetříte za energii. Odpadá vám zde také komplikace s řešením jak přivést elektrické rozvody k jezírku. Solární panel stačí pouze zapíchnout na slunném místě do země a je hotovo.

Světelný a časový senzor

Světelný nebo chcete-li soumrakový časovač vám světla kolem jezírka rozsvítí pomocí zabudovaných senzorů. Senzor je samozřejmě nutno umístit nad povrchem země, aby mohl dostatečně reagovat na světelné podmínky. Tento senzor se napojuje přímo na trafostanici. Druhou jmenovanou možnosti je časový senzor, kdy na přístroji nastavíme přesnou dobu rozsvícení a následně zhasnutí světel kolem jezírka.

K okrasám zahradního jezírka patří také jezírkové fontány a vodotrysky. Ale o tom zase někdy příště.

A na závěr – instalaci osvětlení jezírka je v případě použití elektrického přívodu určitě vhodnější přenechat odborníkovi.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × two =